Kreatywny marketing z wykorzystaniem kodów QR


Kody QR, chociaż trochę im to zajęło, zaczęły być wreszcie w Polsce powszechnie używane. Według badania Instytutu Badań Pollster na zlecenie MediaHub Poland 61% pełnoletnich Polek i Polaków deklaruje, że regularnie skanuje kody QR. Konsumenci wiedzą jak to robić,  a ponieważ skaner, czyli smartfon, mają cały czas pod ręką, to kody QR zaczęły regularnie być uwzględniane przy tworzeniu kampanii marketingowych.

W tym artykule przedstawię 5 pomysłów kreatywnej reklamy, których elementami były kody QR.

Jak kody QR weszły do świata reklamy

Ale najpierw kilka faktów. Kod QR (Quick Response) został wynaleziony w 1994 roku, czyli prawie 30 lat temu. Jego pierwsze użycie miało miejsce w branży logistycznej, przez japońską firmę Denso, producenta części samochodowych, będącej częścią grupy Toyota. Jako element kreatywnej reklamy zaczęły pojawiać się w latach 2000, ale dopiero 10 lat później, kiedy penetracja smartfonów znacznie się zwiększyła, zaczęły być szerzej wykorzystywane przy tworzeniu aktywacji marketingowych dla marek.

W 2010 roku dwie, chińskie marki technologiczne Alibaba i WeChat po raz pierwszy użyły kodów QR w reklamie i od tego momentu rozpoczęła się ich ogromna popularność w Azji.

W Europie i pozostałej części świata kody QR przyjmowały się dużo wolniej, chociaż stopniowo zwiększała się ilość ich użytkowników. Przełom nastąpił w pandemii, kiedy skanowanie QR kodów, okazało się bezpieczne i nie wymagało bezpośredniego kontaktu, a paszporty covidowe, były w ten sposób kodowane. Technologia zaczęła być używania nie tylko przez młodsze pokolenie, ale weszła do masowego użycia. Od tego momentu kody QR przechodzą odrodzenie i coraz częściej stają się elementem działań reklamowych marek.

Obecnie kody QR są często wykorzystywane przez agencje kreatywne i działy marketingu, np. przy planowaniu grafiki na opakowaniach, jako element social mediów, czy nawet rodzaj mobilnych płatności.

Żeby stworzyć kod QR, wystarczy skorzystać z generatorów QR, których nie brakuje. Jednym z takich miejsc jest np. strona https://www.unitag.io/qrcode

Reklama kreatywna z kodami QR – przykłady działań marketingowych

1. Victoria’s Secret – odważna kampania marketingowa

Na rozgrzewkę, przykład, może nie najnowszy, pochodzi z 2014 roku, ale z pewnością odważny i przykuwający uwagę.

Chodzi o kampanię reklamową Victoria’s Secret nazwaną „Sexier than Skin”. Na bilboardach i wystawach sklepowych pokazane były modelki Victoria’s Secret, których intymne miejsca, były zakryte kodem QR. Po zeskanowaniu, klienci zyskiwali dostęp do ekskluzywnych wzorów bielizny możliwych do zakupu online i offline. Celem kampanii było przyciągnięcie uwagi (pamiętajmy, że w 2014 roku zarówno agencje kreatywne jak i działy marketingowe, nie myślały często o kodach QR), zwiększenie zaangażowania konsumentów, wciągnięcie ich w świat technologii i wzrost sprzedaży.  

Grafika przedstawia zastosowania kodu QR w kreatywnej outdoorowej reklamie Victoria Secret

źródło: http://www.mrcapetown.co.za/brands-marketing/victorias-reveal-her-secret-outdoor-campaign/

2. Princess Connect Re: diving – kampania reklamowa z rozmachem, wielki kod QR na niebie

Azja to rejon gdzie często powstają kreatywne reklamy. Tak też było w kampanii promocyjnej Princess Connect Re: Diving w Szanghaju. Był to kilkuminutowy spektakl wyświetlany na niebie, w którym wzięło udział 1500 dronów sterowanych zdalnie. Drony wyświetlały motywy i postaci z gier, a na samym końcu iluminacji pojawił się kod QR ułożony również z dronów. Jego zeskanowanie prowadziło do strony z grą.

Opisana akcja odznacza się dużą pomysłowością, ale też spektakularnością wydarzenia, Niebo zapewniło dużą widoczność i szeroki zasięg, a artystyczny wymiar sprawił, że ciężko było przejść obok takiego widowiska obojętnie.

3. Sukiennice, Muzeum Narodowe – koncept kreatywny dla miejsca kultury

Kolejny przykład pochodzi z 2011, ale zdecydowanie wybiegał poza swoje czasy i wciąż jest inspirującym przykładem dobrego przygotowania aktywacji marketingowej.

Muzea to miejsca, gdzie łatwo o nudę, szczególnie szybko wpadają w nią młodsze pokolenia. Jednak kreatywna reklama powinna uwzględnić tożsamość marki.

Dlatego Muzeum Sukiennice przygotowało rozszerzenie historii przedstawianych na obrazach za pomocą kodów QR. Po ich zeskanowaniu odwiedzający mogli zobaczyć, krótkie filmiki, które przedstawiały kulisy powstawania arcydzieł albo tłumaczyły ich kontekst. Efekt był fantastyczny, a przekaz kampanii reklamowej obok kreatywnego rozwiązania miał również charakter edukacyjny.

4. Lacoste & NBCU – skanuj i kupuj, kody QR w najlepszych reklamach

Rozpoznanie właściwego insightu to ważny element w procesie tworzenia reklamy. Skuteczna reklama to taka, kiedy użytkownik chce dokonać zakupy natychmiast, a cena detaliczna nie jest kluczowa, bo górę bierze pragnienie posiadania. Chodzi o wywołanie pragnienia dokładnie w tym, danym momencie. Właśnie na takim założeniu telewizja NBCU i Lacoste wdrożyła sprzedaż kolekcji sportowej Novaca Djokovica w czasie transmisji French Open.

Po ze skanowaniu kodu QR, który pojawiał się na ekranie telewizora, widzowie przechodzili do sklepu online, gdzie czekała na nich kolekcja Lacoste X Novak Djokovic. Kody nie pojawiały się przez całą transmisję, ale tylko w określonych momentach, co tylko wzmacniało motywację do podjęcia szybszej decyzji o zakupie.

Warto dodać, że w czasie ostatnich finałów Super Bowl, kody QR pojawiały się już licznie w reklamach w przerwie meczu.

Źródło: https://techcrunch.com/2019/10/28/nbcuniversal-rolls-out-its-shoppabletv-ads/

5. MIX: Avocado from Mexico, Chat GPT i kod QR – przyszłość marketingu

Na koniec prawdziwie innowacyjna i kreatywna kampania marketingowa. Oto przykład nowoczesnego marketingu, a właściwie nowej ery w marketingu: połączenie QR i sztucznej inteligencji.

Pod koniec stycznia 2023 pojawiła się informacja, że marka Avocado from Mexico planuje pokazać w czasie Super Bowl 30-sekundą reklamę (w planie był też billboard na Time Square), w której umieści kod QR.  Po zeskanowaniu kodu widz miał być przeniesiony do chata GPT, gdzie miała być przygotowana komenda prosząca o napisanie unikatowego tweeta chwalącego markę Avocado from Mexico wraz ze specjalnie na tę okazję przygotowanym hasztagiem. Następnie chat GPT miał samodzielnie umieścić tego tweeta na koncie użytkownika, ale ze względu na brak interracji między aplikacjami możliwe było jedynie zachęcenie użytkownika do wrzucenia tego tweeta samodzielnie na Twittera. Miało to zapewnić marce dużą ilość tweedów w czasie transmisji meczu oraz popularność hasztaga.

Ostatecznie nie wiadomo, z jakiego powodu reklama w tym kształcie nie doszła do skutku, ale skoro taka zapowiedź się pojawiła to myśle, że połączenie kodów QR i sztucznej inteligencji wkrótce się wydarzy.

Grafika przedstawia przykład kampanii reklamowej z udziałem kodu QR oraz chata GPT

Źródło: Twitter

Previous
Previous

Phygital, czyli coraz więcej technologii w sklepach – case: Social Retail Store, Burberry

Next
Next

Midjourney - 5 pomysłów na wykorzystanie grafik AI w Marketingu