6 zastosowań ChatGPT w Marketingu

AI

Kiedy 30 listopada 2022 roku OpenAI udostępniło publicznie ChatGPT chyba nikt się nie spodziewał, że ten w sumie nienowy silnik sztucznej inteligencji (ale wzbogacony o przyjazny interfejs chatbota) stanie się takim przebojem. Wystarczyły zaledwie 2 miesiące aby zgromadził ponad 100 milionów użytkowników na cały świecie.

Gdy 2 grudnia zacząłem testować to narzędzie przeżyłem szok, poczułem się jak ktoś, kto dostał dostęp do AI opisywanego do tej pory w powieściach i filmach sci-fi. Oczywiście po pierwszym tygodniu, kiedy przekonałem się,  że ChatGPT nie jest nieomylny, a całkiem często potrafi serwować nam kompletne bzdury, mój zapał nieco opadł.

Mimo wszystko po ponad 3 miesiącach użytkowania wydaje mi się, że jest to narzędzie, które nieuchronnie zmieni rzeczywistość wielu branż. W poniższym wpisie pokażę jego zastosowanie w marketingu i dokonam oceny uzyskanych rezultatów.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z  ChatGPT przeczytaj najpierw ten wpis.

1. ChatGPT jako strateg marketingowy

Czy ChatGPT może pomóc w segmentacji rynku i stworzeniu profili potencjalnych klientów dla naszego biznesu? Cóż, ChatGPT na pewno nie wykona dla nas badań marketingowych oraz najprawdopodobniej nie posiada szczegółowych danych dotyczących naszej branży. Jednak ponieważ został wytrenowany na zasobach Internetu, które obejmują także tysiące artykułów i analiz biznesowych, nie można powiedzieć, że nie orientuje się w temacie.

Poprosiłem ChatGPT o przygotowanie tabeli, w której opisze mi 3 potencjalne persony dla sklepu online sprzedającego kawę. Poprosiłem o dodanie kolumn, w których umieści prawdopodobne drivery i bariery korzystania z tej kategorii, a także opisze insighty konsumencie oraz przygotuje mi krótki pitch pod dany segment.

Tabela przygotowana przez ChatGPT przedstawiająca persony dla sklepu online z kawą

Tabelka od ChatGPT przedstawiająca persony marketingowe dla sklepu z kawą

Muszę przyznać, że to co wygenerował ChatGPT pozytywnie mnie zaskoczyło. Co prawda nie znajdę tu żadnej przełomowej wiedzy, jednak stworzone przez niego persony marketingowego brzmią bardzo racjonalnie:

  • Busy Bob: ma mało wolnego czasu i ważne dla niego są wygoda oraz produkt wysokiej jakości

  • Sustainability Sally: dba o środowisko i chciałaby aby kawa, którą pije była tworzona w procesie, który jest etyczny i nie wyzyskuje innych (jest za to gotowa zapłacić trochę więcej niż przeciętny klient)

  • Adventurous Andy: szuka nowych, unikalnych smaków i najbardziej boi się nudy

Chociaż podział, który przygotował ChatGPT nie daje nam żadnej przewagi nad konkurencją (w sensie nie odkrywa, czegoś co byłoby naprawdę unikalne) to pozwala:

  • zastanowić się nad swoją ofertą produktową,

  • stworzyć osobne linie komunikacyjne pod konkretne persony,

  • przetestować hipotezy (te persony są potencjalne, prawdopodobne ale NIEPOPARTE badaniem rynku) i nadać priorytet tym segmentom, które faktycznie występują na rynku.   

Tabelka od ChatGPT nie może równać się jakością analizie dokonanej przez agencję badawczą, a później segmentacji wykonanej przez dobrego stratega. Jednak powiedzmy sobie szczerze, na potrzeby małych przedsiębiorstw jest to naprawdę good enough, a przynajmniej actionable.

2. ChatGPT jako Mark Ritson i Byron Sharp

Być może wyniki testu z personami były zbyt dobre, bo w kolejnym zadaniu zacząłem od wysokiego “C”. Poprosiłem ChatGPT, aby wcielił się w Marka Ritsona i przygotował mi one-pager z planem marketingowym. Zaznaczyłem, że chcę otrzymać rekomendację o następującej strukturze:

  • Diagnoza sytuacji

  • Strategia

  • Taktyki adresujące podejście strategiczne

Rekomendacje planu marketingowego od ChatGPT

ChatGPT jako mark Ritson przygotował bardzo generyczny plan marketingowy

Tym razem ChatGPT mnie rozczarował. Zaproponowana strategia to zbiór banałów, które można zobaczyć na pierwszej lepszej prezentacji marketingowej. Oczywiście nie powinniśmy być zaskoczeni bo wsad, który ChatGPT ode mnie otrzymał jest ubogi (nie dostarczyłem mu briefu z obszernym załącznikiem w postaci danych rynkowych). Pomimo, że próbowałem polepszyć jego output (zadając kolejne pytania i sugerując konkretne wyzwania) to jednak generowane odpowiedzi były bardzo generyczne i zawierały powszechnie znane rekomendacje.

W końcu postanowiłem sprawdzić, czy jego rekomendacja byłaby ciekawsza gdyby wcielił się w postać Byron Sharpa:

Rekomendacja od ChatGPT, który wcielił się w rolę Byrona Sharpa

Brzmi jak Byron Sharp ale po przeczytaniu szczegółów…to nie jest Byron Sharp

Należy pochwalić ChatGPT, za to, że faktycznie brzmi jak Byron Sharp (zwiększ mental i physical availability!). Jednak popełnia też błędy. Jestem pewien, że Byron Sharp obraziłby się za to, że ktoś sugeruje iż on mógłby zalecać jako taktykę marketingową tworzenie programu lojalnościowego 😊

Pomimo, że ten test zakończył się porażką to obiektywnie trzeba powiedzieć, że nie stworzyłem warunków dla ChatGP aby wygenerował odpowiedź, która spowoduje, że następnym razem odezwę się do niego, a nie do dobrej agencji marketingowej.

Jednak mam zamiar powtórzyć ten test, ale na ChatGPT, który korzysta z zasobów Internetu (chatbot zintegrowany z wyszukiwarką BING). Wtedy postaram się też przygotować realny, obszerny brief.

3. ChatGPT jako agencja badawcza

Po nieudanym teście z rekomendacją planu marketingowego, postanowiłem się cofnąć i wrócić do podstaw. Chciałem aby ChatGPT wcielił się w agencję badawczą, która dostarczy mi wartościowych insightów konsumenckich.

Najpierw bardzo dokładnie napisałem czego potrzebuję. Opisałem dla ChatGPT dokładną strukturę insightu konsumenckiego:

-> [ CHCĘ (potrzeba) PONIEWAŻ (przekonanie) ALE (napięcie) ]  

a także podałem przykłady takich insightów.

Pytanie do ChatGPT aby wygenerował insighty konsumenckie

Treść mojego zapytania do ChatGPT w sprawie insightów konsumenckich.

Jego odpowiedź była bardzo przyjemna:

3 insighty konsumenckie wygenerowane przez ChatGPT

3 insighty wygenerowane przez ChatGPT

Oczywiście kolejny raz, są to potencjalne insighty, a nie takie, które wynikają z badań  konsumentów. Jednak z drugiej strony, strateg marketingowy, którego bardzo cenię powiedział mi kiedyś, że do szukania wartościowych insightów nie potrzebujemy zawsze badań marketingowych. Realny, ważny insight można odnaleźć czytając newsy, którymi żyje dana grupowa konsumentów czy też przeczesując fora internetowe, na których Ci konsumenci bywają.

Myślę, że przewagą ChatGPT jest to, iż może takich insightów generować dla nas w nieskończoność i chociaż 9 na 10 będzie generycznych i mało odkrywczych, to ten 1 może okazać się niezwykle wartościowy i otwierający nam oczy na realny problem naszego odbiorcy.

4. ChatGPT jako kreatywny

Ponieważ spodobał mi się insight numer 2, poprosiłem ChatGPT o to aby wygenerował mi dla niego benefit, który odpowie na potrzebę konsumenta:

Benefit dla konsumenta, który stworzył ChatGPT

ChatGPT zaproponował jako benefit “peace of mind”

Nie męczyłem go już kolejnymi iteracjami, spodobał mi się ten benefit w postaci „peace of mind”. Zatem przyszedłem do wykreowania kilku claimów marketingowych, które mógłbym wykorzystać w komunikacji:

Pierwsze hasła marketingowa, które wygenerował ChatGPT

Pierwsze, generyczne claimy stworzone przez ChatGPT

Hasła przyzwoite. To taki poziom, od którego zaczynasz zabawę aby wypracować coś naprawdę ciekawego. Zatem lekko zchallengowałem ChatGPT aby przygotował coś bardziej oryginalnego:

Lepsze claimy od ChatGPT

Claimy marketingowe po poprawkach

Nowe wersje znacznie ciekawsze. Pomimo, że nr 2 chyba nie do końca przemyślany (Ja napisałbym „wake up and smell NO exploitation..”) to mamy całkiem solidną bazę aby stworzyć hasła marketingowe przyciągające uwagę do naszej komunikacji.

Powiedziałbym, że ChatGPT zdał ten test bardzo dobrze!

5. ChatGPT jako social media specialist

Idąc za ciosem, poprosiłem ChatGPT aby na bazie benefitu, który wybrałem przygotował mi 3 posty na Facebooka.

3 posty na Facebooka od ChatGPT

Posty na Facebooka zaproponowane przez ChatGPT

Muszę przyznać, że efekty jest starań jest świetny! Naprawdę wszystkie posty bardzo mi się podobają i chętnie użyłbym ich w komunikacji. Ogólnie copywriting do social mediów to naprawdę mocna strona ChatGPT. Jestem sobie w stanie wyobrazić, że dobry copywriter z pomocą ChatGPT, może zwiększyć swoją efektywność nie o 20, 30%, ale nawet kilkukrotnie.

6. ChatGPT jako SEO copywriter

Kończąc moje testy poprosiłem ChatGPT o stworzenie artykułu zoptymalizowanego pod wyszukiwarkę Google. To co otrzymujemy po pierwszym zapytaniu to najczęściej bardzo prosty tekst, który uzyskuje niski score we wszystkich narzędziach badających siłę danego copy pod kątem SEO (takie narzędzie są dostępne np. w Senuto czy też Semcore).

Pierwsza próba wygenerowania teksty pod SEO

Pierwsza próba wygenerowania teksty pod SEO z frazą “speciality coffee”

Aby polepszyć jakość takiego tekstu musimy:

  • Poprosić ChatGPT o jego wydłużenie

  • Poprosić o dodanie kilku nagłówków wewnątrz tekstu

  • Podać mu konkretne słowa kluczowe, które muszą znaleźć się w tekście

  • Doprecyzować czy tworzymy wpis na bloga, czy do sklepu internetowego

Tekts pod SEO po poprawkach

Tekst pod SEO po poprawkach

Kiedy to wszystko zrobimy, tekst naprawdę może nie odbiegać jakością od tego, który otrzymujemy od profesjonalnego copywritera.

Mój tekst na temat kawy po początkowy zmianach wciąż był „koślawy” więc musiałem poprosić ChatGPT aby stworzył pewien logiczny ciąg, tak aby nie odnieść wrażenia, że ten tekst to tylko zbiór akapitów, które nie są ze sobą związane. Po tej zmianie byłem bardzo zadowolony.

Zrobiłem również kilka testów polegających na tym, iż wziąłem zlecenie SEO z popularnego portalu dla freelancerów i za pomocą ChatGPT stworzyłem tekst zoptymalizowany pod wyszukiwarkę Google. 5/5 zleceń zostało zaakceptowanych przez klienta i dostało najwyższą ocenę…

Krótko mówiąc, specjalista od SEO, który dysponuje narzędziami analitycznymi i przeprowadzi sobie wcześniej analizę, może za pomocą kilku – kilkunastu zapytań przygotować niezły tekst zoptymalizowany pod SEO. Dodatkowo jeśli poświęci kilka dodatkowych minut i sam poprawi ten tekst w paru miejscach uzyska produkt, który niczym się nie różni od tekstu zleconego agencji SEO.

Podsumowanie

W ciągu ostatnich 3 miesięcy wiele razy testowałem ChatGPT jako copwyritera, agencje kreatywną czy partnera, od którego mogę odbić jakiś pomysł. Chociaż nie jest produkt idealny, to uważam, że może niesamowicie zwiększyć produktywność człowieka, który wie jak go używać.

Poważnym ograniczeniem ChatGPT jest to, że nie ma bezpośrednio połączenia z Internetem. Problem ten jednak można obejść jeśli uzyskamy dostęp do nowej usługi wyszukiwarki Bing, gdzie ChatGPT jest już zintegrowany z wyszukiwarką internetową. Tam dopiero dzieją się ciekawe rzeczy… na pewno to wkrótce opisze na blogu.

Previous
Previous

Midjourney - 5 pomysłów na wykorzystanie grafik AI w Marketingu

Next
Next

ChatGPT - wszystko co musisz o nim wiedzieć