ChatGPT - wszystko co musisz o nim wiedzieć

AI

Chat GPT szturmem zdobył światowy Internet. Wystarczyły dwa miesiące aby zgromadził 100 milionów użytkowników na całym świecie. Dla porównania Instagramowi zajęło to 30 miesięcy (co wydawało się wtedy wynikiem rekordowym). Jeśli słyszysz z każdej strony o tej nowej i przełomowej technologii, ale wciąż niewiele o niej wiesz, przeczytaj poniższy wpis. Wyjaśnię czym jest ChatGPT, jak uzyskać do niego dostęp i jak uzyskać satysfakcjonujące odpowiedzi podczas zadawania pytań. Pokażę jak używać Chat GPT na co dzień ale opiszę również wady i ograniczenia tego narzędzia.

Czym jest Chat GPT ?

System Chat GPT to zaawansowany chatbot oparty na sztucznej inteligencji, opracowany przez OpenAI, jedną z wiodących organizacji badawczych AI na świecie. Ten model językowy wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby zrozumieć język naturalny do generowania tekstu (odpowiedzi) użytkownikom w sposób konwersacyjny. Chat GPT dzięki zastosowaniu modelu uczenia maszynowego został wytrenowany na ogromnym zbiorze danych, co pozwala mu odpowiadać na wiele różnych pytań i generować spójne i trafne odpowiedzi.

WAŻNE! Sam model GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) został opublikowany w maju 2020 roku. Ten fakt umyka wielu komentatorom. Już w czerwcu 2020  można było uzyskać dostęp do tego narzędzia. I przez 2 lata model języka GPT-3 dorobił się około miliona użytkowników. Jednak dopiero dodanie odpowiedniego interfejsu użytkownika (czyli po prostu funkcji chatbota, z którym można prowadzić naturalną konwersację) spowodowało, że popularność ChatGPT-3 eksplodowała. Jak widać odpowiedni UX może zdziałać cuda 😊

Skąd algorytm sztucznej inteligencji Chat GPT czerpie wiedzę ?

Model językowy GPT-3 został „nakarmiony” przez OpenAI ogromną ilością danych. Do jego treningu użyto m.in

  • zarchiwizowanych stron www światowego Internetu udostępnianych m.in. przez takie organizacje jak Common Crawl

  • Wikipedii

  • Książek (m.in. tych dostępnych w Google Books oraz Smashwords)

  • Popularnych witryn internetowych m.in. Blogspot, The New York Times,

  • GitHuba – serwis internetowy przeznaczony do projektów programistycznych

Jak widać, silnik GPT-3 posiada ogromny i różnorodny zasób danych, co finalnie pozwala mu odpowiadać na naprawdę różnorodne zagadnienia. Także pytania techniczne dotyczące np. programowania.

ChatGPT nie ma połączenia live ze światowym Internetem ale wg dostępnych informacji, jego obecna wiedza kończy się gdzieś na 2021 roku.

Jak uzyskać dostęp do ChatGPT ?

Chat GPT został udostępniony dla użytkowników 30 listopada 2022 roku. Dostęp do systemu Chat GPT jest niezwykle prosty. Wystarczy:

  • wejść na stronę chat.openai.com

  • kliknąć “sign up”

  • podać adres e-mail oraz go zweryfikować na swojej skrzynce e-mail

  • ustawić hasło

i gotowe :) Możemy korzystać….o ile nie ma przeciążenia systemu i strona chat gpt jest dostępna. Niestety popularność Chat GPT powoduje, że całkiem często serwis jest niedostępny i uruchomienie Chat GPT może być trudne. Możemy tego uniknąć jeśli zdecydujemy się subskrybować model Chat GPT PRO. Usługa ta kosztuje 20 dolarów miesięcznie.

Jak działa Chat GPT ?

Korzystanie z Chat GPT jest również jest niezwykle proste. Po prostu zadajemy interesujące nas pytania w oknie chata, klikamy i otrzymujemy naszą odpowiedź. Podstawowy język Chat GPT to angielski. Nie musisz jednak zadawać pytań wyłącznie po angielsku. Jeśli zadasz je po polsku, Chat GPT również odpowiada po polsku.

Okno pracy ChatGPT

Ekran główny ChatGPT i okienko, w którym zadajemy pytania

Nie potrafię z całym przekonaniem odpowiedzieć czy wybór języka wpływa na dokładność odpowiedzi. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że ciekawsze, bardziej pogłębione odpowiedzi otrzymuje w języku angielskim (ale to może być tylko subiektywne doświadczenie).

Jak zadawać pytania aby ChatGPT dał satysfakcjonującą odpowiedź ?

Spędziłem z Chat GPT naprawdę wiele godzin i wiem jedno: jakość zadanego pytania ma ogromny wpływ na jakość odpowiedzi. System Chat GPT to niezwykle zaawansowany model AI i naprawdę potrafi zmienić odpowiedź w zależności od kontekstu który mu dostarczymy.

Osobiście używam ChataGPT na dwa sposoby:

A) Jak Google – tutaj zadaje zwięzłe i bardzo konkretne pytania aby otrzymać maksymalnie precyzyjną odpowiedź:

Odpowiedź ChatGPT na pytanie o historię rozwoju AI w ostatnich 10 latach

W przykładzie powyżej poprosiłem ChatGPT aby krótko opisał rozwój rynku AI w ostatnich 10 latach podając kluczowe kamienie milowe. Całość zadania zajęła 30 sekund. Oczywiście to samo zadanie mogę wykonać dzięki Google ale z pewnością zajmie mi to odrobinę więcej czasu. Należy też pamiętać, że wystarczy kolejne pytanie z mojej strony np. aby dokładnie opisał mi pkt nr 2 i natychmiast dostanę pogłębione dane dotyczące zwycięstwa programy AlphaGo nad człowiekiem w grze GO w 2015 roku. Przy większym researchu ChatGPT to świetne narzędzie oszczędzające czas.

B) Jak kreatywnego partnera, dzięki któremu mogę złapać inspiracje „odbić” się od jego myśli.

Odpowiedź ChatGTP na pytanie o pomysły na biznes online

Odpowiedź ChatGPT na pytanie o pomysły na biznes online

Pamiętaj, że jeśli nie satysfakcjonuje Cię odpowiedź, którą uzyskujesz, to po prostu zadawaj pytania dalej 😊 Chat GPT uczy się na podstawie konwersacji z Tobą. Nakarm ChatGPT odpowiednim kontekstem, napisz mu:

  • jakiego rodzaju języka ma używać (zwięzły, opisowy, lekki, profesjonalny, ironiczny)

  • kto jest obiorcą (dziecko, dorosły, profesjonaliści, generalna publika)

  • poproś aby wcielił się w konkretną rolę (pisz jak dziennikarz, coach, lider opinii, naukowiec)

  • nie bój się dawać mu naprawdę szerokiego kontekstu, skąd bierze się Twoje pytanie.

Przy złożonych zagadnieniach nie myśl, że musisz zadać Chat GPT pytanie a raczej, że masz mu dostarczyć cały brief. Co ciekawie, jeśli napiszesz mu, że nie podoba Ci się odpowiedź to Chat GPT poprosi Cię o więcej danych aby mógł udzielić lepszej odpowiedzi.

Użycie Chat GPT na co dzień - przykłady

Zastosowań Chat GPT jest całe mnóstwo. Myślę, że jesteśmy dopiero na początku drogi jeśli chodzi o możliwe zastosowania modeli AI przetwarzania języka naturalnego w codziennym życiu. Jeśli chodzi konkretnie o Chat GPT to przydaje się w: w:

  • wyszukiwaniu i syntezowaniu potrzebnej wiedzy, nauce (wyjaśnij jak pracują komputery kwantowe)

  • inspiracji (przygotuj wegański jadłospis na cały tydzień)

  • automatyzacji monotonnych zadań, np. przy materiałach SEO (napisz artykuł na temat zalet oczyszczaczy powietrza)

  • wymyślaniu rozwiązań o których nie mamy pojęcia (opisz mi krok po kroku, jakie zadania muszę  wykonać aby stworzyć aplikację mobilną)

  • pisaniu wypracowań….niestety, obecne systemy do wykrywania tekstów tworzonych przez AI są właściwie bezradne wobec ChatGPT i uczniowe uzyskali niesamowite narzędzie do automatyzacji swoich zadań domowych…

Wady i ograniczenia Chat GPT

System Chat GPT ma niesamowite możliwości. Widziałem m.in. jak wcielił się w rolę rodziców i napisał wzruszający list do dziecka, tłumaczący dlaczego okłamywaliśmy Cię drogi synu w sprawie istnienia św. Mikołaja. Poziom empatii, doboru słów był naprawdę porażająco dobry.

Jednak chociaż system Chat GPT doskonale radzi sobie ze złożonymi zapytaniami, to ma także swoje ograniczenia. Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to cały czas model językowy do generowania treści, który z grubsza liczy z jakim prawdopodobieństwem powinien dobierać kolejne słowa. Niestety na ten moment brakuje mu wewnętrznej refleksji gdy model generuje odpowiedzi, które są całkowitą głupotą. A dzieje, się tak w przypadku gdy nie posiada wiedzy na jakiś temat jednak wciąż chce nam pomóc.

Jest w stanie zmyślić wspaniałe teksty na temat pojęć, które nie istnieją. Ponieważ Google wyrzucił mi zero wyników wyszukiwania na temat pojęcia „kondensator miłości” to jest to dobra okazja aby zapytać ChatGPT o to całkowicie wymyślone pojęcie 😊

ChatGPT tłumaczy co to jest kondensator miłości

ChatGPT tłumaczy z pełną powagą co to jest kondensator miłości…

System Chat GPT posiada również zasób wiedzy ograniczony czasowo. Jak wspominałem nie posiada danych z ostatnich kilkunastu miesięcy. Co do zasady nie czyta też linków, które mu wkleimy do okna chata (chociaż może nam stworzyć wymyśloną przez siebie odpowiedź na bazie samego adresu URL).

To wszystko powoduje, że używanie Chat GPT wymaga od nas odrobię sceptycznego podejścia. Jeśli używamy Chat GPT do poważnych zadań, musimy mieć pewną dozę ostrożności i zawsze sprawdzać wyniki, które nam podrzuca. Generalnie zgadzam się ze stwierdzeniem, że jeśli ktoś jest ekspertem w swojej dziedzinie to Chat GPT jest potężnym narzędziem, które niesamowicie zwiększa efektywność eksperta. Natomiast jeśli ktoś ma nikłą wiedzę w danym temacie musi uważać aby nie zostać „wpuszczonym w maliny”.

Kto stworzył system Chat GPT ?

Chat GPT jest stworzony przez firmę OpenAI, organizację badawczą, która została ufundowana w San Francisco w 2015 roku przez m. in : Elona Muska, Petera Thiela, Jessice Livingston i innych. Prezesem OpenAI został Sam Altman. Celem OpenAI jest przede wszystkim budowa zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji oraz taki jej rozwój by algorytm sztucznej inteligencji był bezpieczny dla ludzkości.

Głównym inwestorem w OpenAI jest Microsoft, który w 2019 zainwestował 1 miliard dolarów a w styczniu 2023 już 10 miliardów dolarów. Nie wchodząc w szczegóły porozumienia finansowego pomiędzy OpenAI a Miscrosoft, długoterminowo Satya Nadella zapewnił Miscrosoftowi ok 49% udział w OpenAI.

Będzie miało to ogromne znaczenie w przyszłości bo ten technologiczny gigant dzięki tak ścisłej współpracy będzie w stanie wysunąć się na prowadzenie w dziedzinie sztucznej inteligencji. M.in. szybciej niż konkurencja będzie mógł wprowadzać GPT3 i kolejne wersje silnika sztucznej inteligencji OpenAI do swoich usług (2 miesiące po starcie Chat GPT, inteligentny bot oparty na tym silniku jest już dostępny w wyszukiwarce Bing, która należy do Microsoftu).

Wpływ Chat GPT na biznes

Podsumowując, system Chat GPT to rewolucyjny model językowy, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do zrozumienia języka naturalnego i jest w stanie generować odpowiedzi niezwykle spójne i łudząco przypominające tekst napisany przez człowieka. Wbudowany w niego system chat umożliwia pracę z nim na zasadzie konwersacji. Może być łatwo dostępny za pośrednictwem różnych platform i jest przydatny do wielu celów. Chociaż ma ograniczenia i potencjalne wady, jego zalety sprawiają, że jest potężnym narzędziem zarówno dla firm, jak i osób prywatnych.

Wpływ Chat GPT na rzeczywistość biznesową będzie ogromny. Pomimo, że zawsze jestem bardzo ostrożny jeśli chodzi o kolejne „next big thing” (kryptowaluty hello!) to naprawdę uważam, że obecnie na Chat GPT warto patrzeć jak na Internet w 1990 roku. Rozwój Chat GPT przyniesie nam możliwości, które jeszcze trudno sobie obecnie wyobrazić. Pomimo, że jak większość osób odczuwam pewne obawy to liczę na to, że swoją misję OpenAI będzie traktował poważnie i wpływ Chat GPT na naszą rzeczywistość będzie wyłącznie pozytywny. Pasjonująca przyszłość przed nami. A czy Ty wykorzystujesz Chat GPT do swojej codziennej pracy?

Chat GPT alternatywy

Chociaż system Chat GPT niewątpliwie jest przełomem to należy pamiętać, iż to nie jest pierwsze narzędzie AI, które jest w stanie generować teksty łudząco przypominające odpowiedź człowieka. Alternatywy Chat GPT to:

  1. Jasper AI - platforma AI stworzona głównie z myślą o copywriterach. Pomaga tworzyć generyczne posty blogowe oraz posty do social mediów.

  2. Writesonic - generalnie ChatGPT tylko połączony z Google oraz posiadający dodatkowe opcje. Np. można wybrać sobie personę dla chatbota – czyli czy ma być nauczycielem, naukowcem, dziennikarzem itp.

  3. Copilot (GitHub) - ponieważ ChatGPT podbił serca wielu programistów jako asystent to pisania kodów to zaczynają się pojawiać specjalnie dostosowane Chatboty AI skupiające się wyłącznie na programowaniu. Takiego chatbota wypuścił m.in. GitHub

Previous
Previous

6 zastosowań ChatGPT w Marketingu

Next
Next

Co to jest phygital? Nowy trend w customer experience