Ciekawe reklamy Super Bowl - czyli jak zmieniały się spoty na przestrzeni lat

Super Bowl to jedno z największych wydarzeń sportowych w Stanach Zjednoczonych, a także jeden z najważniejszych dni w branży reklamy na całym świecie. Przez lata doczekaliśmy się wielu fantastycznych, zabawnych ale i wzruszających reklam, więc zamiast rankingu (bo aż ciężko wybierać) przedstawiam historyczny przegląd reklam Super Bowl. Zobaczcie jak zmieniało się podejście do spotów przez lata.


Marka Goodyear była twórcą pierwszej reklamy wyemitowanej na Super Bowl

Pierwsza reklama Super Bowl została wyemitowana w 1967 roku i kosztowała 42 000 dolarów za 30-sekundowy spot. Był to spot Goodyear  ‘When There’s No Man Around’, który możecie zobaczyć poniżej. Ostrzegam, że jest dość mocno streotypowy wobec kobiet, ale jego cel był jasny: zwrócić uwagę i pokazać niezawodność marki. Pamiętajmy jeszcze, że były to czasy, gdy najważniejszy był mecz. Nikt wtedy nie ekscytował się reklamami w czasie Super Bowl 😉

Super Bowl 1973 - Noxzema z Joe Namath i Farah Fawcett

Kolejny przełomowy rok w historii reklamy Super Bowl to 1973 roku, czyli spot marki Noxzema. Niestety reklama jest także bardzo stereotypowa płciowo, ale to co w niej ważne, to zaangażowanie w niej ówczesnej gwiazdy futbolu amerykańskiego Joe Namatha. Zatrudnianie sportowców w spotach TV nie było wtedy powszechne. Obok niego w reklamie zagrała nieznana wówczas aktorka Farrah Fawcett, która później stała się jedną z Aniołków Charliego.

Super Bowl 1977 - Xerox i mnisi

W 1977 roku swoją reklamę w ramach wyemitował Xerox. Może dzisiaj taka konwencja już nas tak nie zaskakuje, ale myślę, że w tamtych czasach takie połączenie humoru, emocji, pokazania marki oraz połączenia tradycji z nowoczesnością mogło zwrócić uwagę. Co ciekawe, 40 lat później Xerox powrócił do tej reklamy przygotowując remake z okazji premiery nowej linii produktów (ale ta reklama nie była już emitowana w czasie Super Bowl).

Klasyk - Coca Cola na Super Bowl 1980

W tym zestawieniu nie może zabraknąć reklamy Coca Coli z 1980 roku, w której główną rolę zagrał kolejny amerykański futbolista „Mean” Joe Greene. Do dzisiaj to jedna z najważniejszych reklam Coca Coli w historii. Joe Greene, przyznał po latach, że przy jej kręceniu wykorzystano 24 butelki Coca Coli, a największym wyzwaniem okazało się wypowiedzenie słynnego ‘Hey Kid, Catch!” po wypiciu całej butelki na raz.

Apple i Macintosh na Super Bowl 1984

Prawdziwym przełomowym wydarzeniem była reklama Apple z 1984. Jest to jedna z najbardziej ikonicznych i najważniejszych reklam w historii spotów Super Bowl. Pod wieloma względami była rewolucyjna podobnie jak rewolucyjny był produkt, który pokazywała czyli komputer Macintosh. Reklama została wyreżyserowana przez Ridleya Scotta, praktycznie nie ma w niej produktu, mocno kontrastuje z dotychczasowymi reklamami ociekającymi seksem, a swoją treścią nawiązuje do Orwellowskiej książki ‘1984’.

Ikoniczna reklama Pepsi z Cindy Crawford - Super Bowl 1992

Na finał Super Bowl 1992 marka Pepsi przygotowała reklamę, w której główną bohaterką była przepiękna kobieta – supermodelka Cindy Crawford. Po latach ten spot uznawany jest za jeden z najbardziej ikonicznych reklam marki Pepsi. Doczekał się oficjalnego remake, również z udziałem Cindy Crawford (a także jej syna) i ponownie wyemitowano go na Super Bowl 2018. W tej reklamie świetna jest też muzyka.

Dot-com Super Bowl, czyli rok 2000

Ważnym rokiem w historii reklam Super Bowl był 2000, z uwagi na dużą ilość reklam sklepów internetowych. Tamta edycja została nawet nazwana przez krytyków „Dot-com Super Bowl”. Przy 30-sekundowej reklamie kosztującej około 2,2 miliona dolarów 20% sprzedanego czasu komercyjnego trafiło do firm internetowych. Symbolem reklam z roku 2000 jest spot Pets.com.

Always i kampania społeczna - Super Bowl 2015

W 2015 roku ważną reklamę z punktu widzenia społecznych zmian zaprezentowała marka Always. Reklama „Like a girl” dotykała tematu stereotypów na temat kobiet i dziewcząt. Pokazuje jak w społeczeństwie umniejszana jest pozycja kobiet. Warto obejrzeć.

Amazon i Alexa - Super Bowl 2018

Jedna z moich ulubionych reklam Super Bowl jest reklama Amazona (a dokładniej Alexy) z 2018 roku, w której Alexa traci głos i jest zastąpiona przez człowieka. W sumie była to dość ryzykowna reklama, bo paradoksalnie pokazywała awaryjność reklamowanego urządzenia, ale myślę, że nikt jej tak nie odebrał. Przewinie, cieszyła się dużą ilością wyświetleń.

Cheetos z gwiazdami - Super Bowl 2021

W 2021 roku marka Cheetos zaprezentowała reklamę z super podkładem muzycznym czyli kultową piosenką Shaggy’iego „Wasn’t me”. W reklamie wykorzystano humor kontekstowy i nawiązanie do codziennego życia. W spocie wystąpili Mila Kunis, Ashton Kutcher i właśnie Shaggy, którego piosenka nabrała zupełnie nowego znaczenia.

Migający kod QR - Super Bowl 2022

Może nie ze względu na fabułę, ale na pewno na oryginalność warto w tym zestawieniu wspomnieć o reklamie Coinbase czyli krypotowalut. W czasie finału 2022 przez 60 sekund na ekranach telewidzów pojawiał się jedynie migający QR kod. Nic więcej, a wystarczyło aby z przeciążenia padła aplikacja.

Od 2023 roku w bloku reklamowym Super Bowl ze względów etycznych (m.in brak regulacji rynkowych) wprowadzono zakaz reklam kryptowalut w czasie Super Bowl.

Jakie będą reklamy na Super Bowl 2024?

Za kilka dni czeka nas finał Super Bowl 2024. Będzie się on odbywał dokładnie w nocy między 11, a 12 lutego. Już teraz słychać że stawki za 30 sekundowy spot w czasie finału wynoszą około 6,5-7 milionów dolarów. Mimo tak wysokiej ceny nie będzie problemu aby zapełnić blok reklamowy. Według niektórych mediów jeszcze przed rozpoczęciem jesieni wyprzedano już ponad 90 procent ramówki tegorocznego finału.

Super Bowl 2024 - zapowiedzi

Część marek opublikowała już zapowiedzi reklam (a niektóre nawet całe spoty), które ukażą się w czasie finału Super Bowl 2024. Możecie je zobaczyć poniżej.

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci reklamy Super Bowl stały się kluczowym wydarzeniem dla branży kreatywnej, na który czeka się cały rok. Wiele ze spotów stało się kultowymi i zapadło w pamięć na długie lata.

Niektóre z reklam były zabawne, inne poruszające, a jeszcze inne kontrowersyjne. Wszystkie one jednak miały jeden cel - przyciągnąć uwagę widzów i zapaść w pamięć. Zobaczymy czym zaskoczą nas reklamy Super Bowl 2024.

Previous
Previous

5 przykładów użycia sztucznej inteligencji w marketingu

Next
Next

Midjourney AI: Rewolucja Wizualna w Marketingu