5 przykładów użycia sztucznej inteligencji w marketingu

AI

Sztuczna inteligencja (AI) jest coraz częściej wykorzystywana do tworzenia niesamowitych grafik i animacji w reklamie i marketingu. Nie tylko ułatwia i przyspiesza pracę projektantów, grafików i agencji reklamowych, ale także pozwala na osiągnięcie efektów, które wcześniej były niemożliwe lub bardzo trudne do uzyskania. W tym artykule przedstawię Ci kilka przykładów, jak globalne marki wykorzystały AI w grafice .


Przykłady użycia AI w marketingu

Jest wiele dużych marek, które dostrzegły potencjał w grafikach projektowanych przez AI lub też zauważyły, że samo użycie sztucznej inteligencji może być atrakcyjne i wywołać zainteresowanie. Oto 5 przykładów użycia AI w reklamie.

1. Coca Cola wykorzystuje AI w kampanii marketingowej

W 2023 roku Coca Cola stworzyła inicjatywę Create Real Magic, czyli platformę, która pozwala artystom cyfrowym na współtworzenie oryginalnych grafik z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi AI.

Create Real Magic to projekt, który łączy sztukę, technologię i historię marki Coca Cola. Marka udostępniła bogate archiwum assetów związanych z Coca Colą (takie jak kształt butelki, logo czy postacie z reklam), a następnie zachęciła artystów z całego świata do wykorzystania narzędzi AI i stworzenia oryginalnych kreacji. Najciekawsze grafiki zostały użyte w kampaniach outdoorowych i digitalowych.

Projekt pokazuje, jak AI może pomóc w tworzeniu kreatywnych i innowacyjnych kampanii marketingowych i dążyć do zwiększania zasięgu, widoczności, zaangażowania i budowania pozytywnego wizerunku marki.

2. Heinz wykorzystuje AI do budowania wizerunku marki

Drugim bardzo znanym przykładem jest kampania Heinz “What does AI think ketchup looks like?”. Autorzy kampanii zdecydowali się na pewnego rodzaju eksperyment.

Mianowicie używając zaawansowanego generatora obrazów AI (w tym wypadku DALL-E 2) sprawdzono, jak sztuczna inteligencja wyobraża sobie ketchup. Wprowadzając różne słowa i frazy związane z ketchupem, marka pokazała, że wiele wyników wyglądało jak butelki Heinz. W ten sposób kampania zbudowała wizerunek, ikonicznej marki, będącej top of mind w kategorii ketchupy.

Kampania miała swój dalszy ciąg i zachęcała konsumentów do dzielenia się swoimi propozycjami słów i fraz. Najlepsze z nich były wykorzystywane do generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji i zamieniane w posty na mediach społecznościowych budując dalsze zaangażowanie konsumentów i zachęcając do wejścia w świat marki.

Źródło: https://themarketingbirds.com/heinzs-ai-enabled-drawing-innovations/

3. WWF czyli sztuczna Inteligencja wspierająca ESG

Przykładem, który bardzo mi się podoba, również dlatego, że jest mocno oddziałujący emocjonalnie, jest akcja WWF (World Wide Fund for Nature).

3 marca 2023 r., z okazji Światowego Dnia Środowiska, WWF uruchomił globalną kampanię #WorldWithoutNature, która miała na celu zwrócić uwagę na skutki utraty bioróżnorodności dla ludzi i planety.

Kampania polegała na tym, że WWF (a w ślad za nią setki innych firm i marek) na jeden dzień usunęły naturę ze swoich logotypów pokazując, jak może wyglądać świat bez dzikiej przyrody.

Logo WWF straciło swojego charakterystycznego pandę, logo Starbucks pozbawiło się liścia, a z logo NBA zniknęła gwiazda. WWF zachęcał konsumentów do dzielenia się swoimi propozycjami logo bez natury, używając hasztagu #WorldWithoutNature. Trzeba przyznać, że obrazy potrafiły przestraszyć i naprawdę przemówić do wyobraźni.

Kampania zyskała także uznanie i poparcie wielu znanych osobistości, takich jak Leonardo DiCaprio, David Attenborough, Emma Watson, czy Bill Gates.

Kampania pokazała, że sztuczna inteligencja może być również narzędziem do tworzenia emocjonalnych i angażujących przekazów marketingowych wspierających inicjatywy zrównoważonego rozwoju.

4. BMW, czyli duch marki oddany w grafice AI

Na jeszcze inne wykorzystanie zdecydowało się BMW. Ważnym elementem przy reklamie samochodu luksusowego jest nawiązanie emocjonalnego kontaktu ze swoimi klientami i przekonanie ich, że model samochodu, którego zakup rozważają, naprawdę wart jest tych pieniędzy. Dlatego oprócz walorów funkcjonalnych ważne jest zrozumienie swojego grupy docelowej i zaoferowaniem im wyjątkowego produktu, również w warstwie emocjonalnej.

Przy promocji modelu BMW 8 Series Gran Coupé odwołano się do dziedzictwa marki i wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia unikalnych projektów karoserii samochodów. Sztuczna inteligencja uczyła się różnych stylów artystycznych na podstawie ponad 50 tysięcy obrazów z 900 lat historii sztuki i sztuki współczesnej, a następnie generowała absolutnie unikatowe obrazy samochodu BMW, tworząc tym samym oryginalne dzieła sztuki.

Kampania ta była nie tylko sposobem na promowanie nowego modelu BMW, ale także eksperymentem nad możliwościami wykorzystania sztucznej inteligencji jako nowego medium twórczego, które może zaskakiwać, zachwycać i prowokować do refleksji. Choć nie da się ukryć, że to jest z tych kontrowersyjnych i wzbudzających etyczne wątpliwości przykładów.

5. G-Star Raw, czyli wykorzystanie AI w branży fashion

Kolejny przykład pochodzi z branży fashion. G-Star RAW to marka modowa, która nie boi się eksperymentować z nowymi technologiami i innowacjami. Przykładem jest ich kolekcja denimowa zaprojektowana przy pomocy sztucznej inteligencji.

Współpracując z aplikacją AI Midjourney, G-Star RAW stworzył 12 niezwykłych projektów w stylu peleryny, z których jeden został wyprodukowany i wystawiony w sklepie marki w Antwerpii.

Plusy i minusy AI

Jak wszystko, również używanie AI w reklamie ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony daje szansę na zwiększenie zasięgu, widoczności i pozwala łatwiej generować kreatywne treści bez konieczności posiadania dużych budżetów. Z drugiej strony wzbudza kontrowersje etyczne i rozbudza dyskusje o prawach autorskich i korzystaniu z dziedzictwa dotychczasowych artystów. Zobaczymy, w którą stronę to dalej pójdzie.

 

Previous
Previous

OK ChatGPT, zostań moim analitykiem danych

Next
Next

Ciekawe reklamy Super Bowl - czyli jak zmieniały się spoty na przestrzeni lat