Leadership - jakie podcasty słuchać, aby wzmacniać przywództwo w biznesie


Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka? Czy są zawody, które znikną, bo tę prace będzie wykonywała AI? Czy to w ogóle możliwe?

Moim zdaniem sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, ale będzie narzędziem, które pozwoli nam przyspieszyć procesy i działać sprawniej. A to oznacza, że na rynku pracy wzmocni się zapotrzebowanie na kompetencje przywódcze i managerów, którzy będą potrafili wprowadzać zmiany. Dlatego dzisiaj przedstawiam Wam cztery podcasty, które warto słuchać, aby stawać się świadomym liderem.

  1. WorkLife with Adam Grant

Zacznę od mojego ulubionego podcastu, czyli WorkLife with Adam Grant, który jest nagrywany po angielsku. Słucham go już od wielu lat i uważam, że fantastycznie nadążą za zmieniającym się światem. Ten podcast się nie starzeje. Nawet bardzo stare odcinki są aktualne.

Adam Grant został profesorem psychologii na Uniwersytecie Pensylwanii w wieku 28 lat (obecnie ma 41 lat). Jest bardzo kreatywny, ma szeroka wiedzę, jest pasjonatem psychologii w biznesie i nie jest typowym profesorem. Jest bardzo … wyluzowany.

Podcast ma formę rozmów. Adam Grant zaprasza do każdego odcinka ciekawych gości, liderów, managerów, sportowców, naukowców, osoby, które mają do czynienia z przywództwem.

Rozmowy są pełne humoru dotyczą tego jak sprawić, by praca była lepsza i bardziej satysfakcjonująca. Naprawdę słuchając tego podcastu można się zrelaksować i dostać duża dawkę wiedzy o przywództwie podaną w lekki sposób.  

Bardzo lubię to, że WorkLife with Adam Grant nie jest podcastem teoretycznym, ale jest w nim dużo praktyki i kreatywności z obszaru zarządzania i przywództwa. Adam Grant zaprasza do studia naprawę ciekawych i inspirujących gości. Podważają status quo, dzielą się dobrymi praktykami dla świata biznesu, ale też popierają je wynikami badań naukowych. Jest przy tym wesoło.

Dodatkowym bonusem tego podcastu jest to, że jest anglojęzyczny (a dokładnie amerykański), więc jednocześnie można uczyć się i języka i budować swoje kompetencje przywódcze.

Screen podcastu WorkLife with Adam Grant

Źródło: Spotify

2. Dare to Lead with Brené Brown

Drugi podcast, którego ostatnio też sporo słucham to Dare to Lead autorstwa Brené Brown. Jest to również podcast angielskojęzyczny i również ma formę rozmów.

Na ten podcast trafiłam przypadkiem. Brené Brown jest bardzo cenioną, amerykańską psycholożką. Szukając podcastów o zupełnie innej tematyce, trafiłam na jej kanał Unlocking Us, w którym porusza tematy takie jak wrażliwość, odwaga, relacje międzyludzkie. Jest w tych podcaście bardzo szczera, przez co, odcinki są wciągające, bo można w nich odnaleźć siebie.

Ale wracając do tematu przywództwa, szukając więcej programów autorstwa Brené Brown trafiłam na podcast Dare to Lead, który koncentruje się już głównie na leadershipie i budowaniu odwagi liderów na każdym poziomie. Do odcinków zapraszane są osoby, które w różny sposób mierzą się z tematem przywództwa, przez co program jest wielowymiarowy i bogaty w różne punkty widzenia. Kilka odcinków, które szczególnie mi się spodobały:

  • Why Every Leader Needs to Worry About Toxic Culture

  • What’s Happening at Work

  • The Advice Trap and Staying Curious Just a Little Longer

Podcast Dare to Lead with Brené Brown

Źródło: Spotify

3. Becoming a Sustainable Leader by Anna Jurgaś

Zupełnie innym podcastem, tym razem w języku polskim, jest Becoming a Sustainable Leader by Anna Jurgaś. Z racji na to, że tematy ESG to również obszar moich zainteresowań, zaczęłam szukać odcinków z obszaru sustainability i tak trafiłam na ten kanał.

Jest to seria rozmów z liderami i ekspertami z różnych dziedzin, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wskazówkami na temat tego, jak być odpowiedzialnym i zrównoważonym liderem w dzisiejszym świecie.

Temat dbałości o środowisko i wdrażania zrównoważonych inicjatyw w biznesie nabiera coraz większego znaczenia, wiec warto dokształcać się w tej dziedzinie.

Według badania KPMG, 68% osób zarządzających największymi firmami w Polsce uważa, że realizacja strategii i zobowiązań w zakresie ESG jest jednym z czynników, który będzie w istotny sposób wpływał na firmę w ciągu najbliższych trzech lat. Dlatego bardzo polecam ten podcast, który może pomóc liderom w zrozumieniu i wdrożeniu strategii ESG oraz w podjęciu działań na rzecz lepszego jutra.

Podcast porusza takie tematy jak: rozwój osobisty, zarządzanie zespołem, etyka biznesu, ale odbywa się to w kontekście ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialność. Myślę, że warto budować w sobie taką świadomość, aby stawać się autentycznym managerem i podążać za wartościami, jakie konsumenci, (ale też pracownicy) deklarują, jako ważne.

Źródło: Spotify

4. Zarządzanie Projektami – Mariusz Kapusta

Na podcast Mariusza Kapusty trafiłam, szukając bardzo specyficznej wiedzy z zakresu zarządzania projektami. Interesowały mnie w szczególności praktyczne podpowiedzi jak ułożyć pracę i komunikację, aby być skutecznym i doprowadzić do realizacji celu.

Ten podcast uczy, jak skutecznie prowadzić projekty w różnych dziedzinach i sytuacjach. Takich podcastów nie ma za wiele. Najczęściej podcasty dotyczące zarządzania projektami dotyczą konkretnych przedsięwzięć, a tu mamy podaną teorię (popartą przykładami), którą każdy może zaadoptować do własnej sytuacji.

Przeglądając listę odcinków na Spotify byłam pod wrażeniem, że jest ich tak dużo. Myślę, że jeśli szukasz informacji z zakresu zarządzania projektami to jest to właściwy kanał.

Źródło: Spotify

Dlaczego kompetencje przywódcze są kluczowe w erze sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej obecna w naszym życiu i pracy. AI potrafi wykonywać wiele zadań lepiej, szybciej i taniej niż ludzie. Jednak nie wszystko da się zastąpić przez sztuczną inteligencję.

Kompetencje przywódcze, takie jak komunikacja, kreatywność, empatia, motywacja czy etyka, są niezwykle ważne dla osiągania sukcesu i budowania zaufania. Tych kompetencji sztuczna inteligencja się nie nauczy, dlatego warto je rozwijać i doskonalić (na przykład w formie podcastów).

Previous
Previous

6 trendów eCommerce i marketingu na 2024 rok

Next
Next

Co mówi Gen Z? 5 zasad skutecznej komunikacji online do Pokolenia Z