6 trendów eCommerce i marketingu na 2024 rok


Przełom roku to okres sprzyjający podsumowaniom, tworzeniu strategii i planów na kolejny rok, wiec warto w tych przygotowaniach inspirować się podpowiedziami, w którą stronę zmierza rynek. Dlatego w tym wpisie przedstawię 6 trendów dla eCommerce na 2024 rok, które warto uwzględnić.

Trend 1: Sztuczna inteligencja, czyli AI dla każdego

Rozpoczynając przegląd trendów na 2024 oczywiście numerem jeden jest sztuczna inteligencja. I mimo, że AI kojarzy się z zaawansowaną i skomplikowaną technologią to myślę, że wkrótce jej użycie w eCommerce będzie powszechne.

Boom na AI zaczął się już w 2022 roku. Ruszył bezpłatny ChatGPT oraz inne narzędzia AI, których użycie było proste i często bezpłatne. I to są główne powody, dla których AI może stać się powszechne, ponieważ jest łatwo dostępne.

A co zmieni AI w handlu elektronicznym? Sztuczna inteligencja może pomóc szczególnie mniejszym sklepom internetowym zmniejszyć dystans do gigantów eCommercowych zwiększając ich konkurencyjność. Dzięki AI właściciele mniejszych sklepów online, którzy dysponują dużo mniejszymi budżetami, będą mogli uzyskać lepsze i bardziej jakościowe rozwiązania za dużo niższe pieniądze niż dotychczas.

Sztuczna inteligencja może pomoc sklepom internetowym np.:

Trend 2: Hiperpersonalizacja, czyli coraz bliżej naprawdę spersonalizowanemu przekazowi

O personalizacji w kontekście trendów mówi się co roku, więc niektórzy mogą powiedzieć, że właściwie nie jest to żaden trend, tylko stopniowa ewolucja. I to prawda, że z roku na rok obserwujemy kolejne etapy rozwoju personalizacji i coraz lepiej dopasowane oferty.

Do niedawna podstawową metodą personalizacji było wyodrębnienie segmentów konsumenckich i kierowanie ofert do grup konsumentów, którzy wykazywali podobny rodzaj zainteresowań czy zachowań. Teraz jednak, dzięki zastosowaniu AI, jesteśmy w stanie naprawdę spersonalizować ofertę do konkretnego użytkownika, co ma prowadzić do podniesienia współczynnika konwersji i przychodów sklepów internetowych.

Moim ulubionym przykładem hiperpersonalizacji jest Spotify Wrapped czyli muzyczne podsumowanie roku przygotowane dla każdego użytkownika indywidualnie, co jest możliwe, dzięki analizie konkretnej muzyki i podcastów każdego użytkownika właśnie przez AI.

Na rynku nie ma jeszcze wielu podmiotów, które korzystają z hiperpersonalizacji, ale w 2024 roku możemy obserwować więcej inwestycji w wyspecjalizowanie narzędzia, które to umożliwią.

Grafika wyjaśnia różnice w personalizacji i hiperpersonalizacji

Źródło: Capgemini Consulting & ESSEC -Hyper-personalization vs. Segmentation

Trend 3: Skrócenie czasu dostawy i zwiększanie wygody odbioru zamówień online

W zakresie realizacji zamówień online w 2024 roku można spodziewać się pogłębiania efektu ROPO, rozwoju efektu BOPIS oraz skracania czasu dostawy do jednego dnia i rozwoju sieci automatów paczkowych.

ROPO i odwrócone ROPO

Rozwój technologii (phygitalo czym możesz przeczytać w tym wpisie) i integracja doświadczeń zakupowych między kanałami na pewno spowoduje dalszych rozwój efektu ROPO, czyli (research online, purchase offline) oraz odwróconego ROPO (czyli reaserch offline, purchase online). Sklepy online i sklepy stacjonarne będą dążyć do pogłębienia spójnego i zintegrowanego doświadczenia zakupowego dla klientów, wykorzystując strategię omnichannelową.

Co to jest BOPIS?

Oprócz efektu ROPO, rozwijać się będzie również BOPIS, czyli usługa odbioru zamówienia online w sklepie stacjonarnym. Poprzez stosowanie efektu BOPIS sklepy online mogą stawać bardziej konkurencyjne i rozszerzać usługi o możliwość rezerwacji produktu czyli dokonania zwrotu w sklepie stacjonarnym.

BOPIS jest usługą, która przynosi korzyści zarówno dla klientów, jak i dla sklepów stacjonarnych.

  • Klienci mogą uniknąć kosztów i czasu dostawy, a także wybrać dogodny dla nich termin i miejsce odbioru.

  • Sklepy stacjonarne mogą zachęcić klientów do dokonania dodatkowych zakupów w sklepie, oferując im specjalne promocje w sklepie offline.

BOPIS ma też pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ redukuje emisje Co2 i zużycie opakowań związanych z transportem, a to z kolei, jak przeczytacie w kolejnym trendzie jest zgodne z oczekiwaniami konsumentów, którzy stają się coraz bardziej przyjaźni środowisku.

Grafika przedstawia benefity efektu BOPIS

Źródło: www.yieldify.com

Czas dostawy i odbiór w automacie paczkowym

W 2024 roku można się też spodziewać, rozwoju dostaw tego samego dnia oraz rosnącej popularności odbiorów w Paczkomacie lub automatach paczkowych. Według raportu firmy Gemius, aż 73% osób deklaruje, że błyskawiczna dostawa produktów tego samego dnia zachęca do zakupów w danym e-sklepie. Według raportu firmy InPost, ponad 80% klientów korzysta z paczkomatów co najmniej raz w miesiącu, a ponad połowa z nich uważa, że jest to najwygodniejsza forma dostawy.

Trend 4: Rozwój ESG i rosnąca wiedza o ekologii

Jesteśmy dopiero na początku drogi do świadomości ekologicznej konsumentów, ale dobrze, że tę drogę zaczynamy. Mam nadzieję, że w kolejnych latach trend rozwoju ESG w eCommerce będzie się umacniał, bo przed sklepami online jest wiele do zrobienia.

eCommerce, jako dynamicznie rozwijająca się branża, staje przed wieloma wyzwaniami związanymi z emisją CO2 i transportem produktów i efektywną obsługą logistyczną.

Z jednej strony jako konsumenci chcielibyśmy aby zamówienia były dostarczane do nas jak najszybciej (dostawa w jeden dzień), ale z drugiej każda indywidualnie transportowana paczka generuje dodatkowy ślad węglowy i kolejne kartony, folie, taśmy i etykiety, które często nie są segregowane, recyklingowane ani ponownie wykorzystywane.

Dobrze, że powoli zmieniają się oczekiwania i preferencje klientów, którzy stają się coraz bardziej świadomi wpływu swoich wyborów na środowisko. To oczekiwania konsumentów są najczęściej powodem, dla którego firmy decyzją się na zmiany. Miejmy nadzieję i tak będzie w tym przypadku.

Trend 5: Co to jest ReCommerce, czyli nowy trend w zakupach online?

A dowodem na to, że konsumenci coraz częściej myślą o środowisku (chociaż powodem tego mogą być też względy ekonomiczne) jest rozwój kolejnego trendu czyli ReCommerce.

ReCommerce to zakupy i handel z drugiej ręki, czyli rynku wtórnego, którego celem jest zakup rzeczy używanych lub zakup z celem ich odnowienia, a następnie odsprzedania.

Na początku to pojęcie ograniczało się głównie do smartfonów, tabletów, konsoli, komputerów i innych urządzeń elektronicznych, ale obecnie dzięki platformom takim jaki Vinted czy Olx, zakupy i sprzedaż rzeczy używanych stają się coraz popularniejsze. Wg raportu Olx 53% Polek i Polaków korzysta z zakupów z drugiej ręki.

Jakie przełożenie na eCommerce będzie mieć ReCommerce? Wraz z rosnącym znaczeniem troski o ekologię ReCommerce ma szanse stawać się coraz silniejszym trendem. Szczególnie, że już teraz ReCommerce jest bardzo popularny wśród najmłodszego pokolenia.

Według badania eBay z 2022 roku, aż 80% pokolenia Z kupiło używane produkty, a prawie 1 na 3 zaczął je sprzedawać w ciągu ostatniego roku. Pokolenie Z jest również największą grupą nowych sprzedawców, stanowiąc 32% wszystkich osób, które zaczęły sprzedawać używane przedmioty w ciągu ostatniego roku.

Warto obserwować ten trend, bo być może w ramach prowadzonej działalności istnieje możliwość oferowania usług odkupu lub serwisu i naprawy, czy odsprzedaży używanych wersji produktów. ReCommerce, może być szansa na otwarcie zupełnie nowej gałęzi biznesu w ramach prowadzonej działalności lub uzyskania przewago konkurencyjnej.

Jaki będzie eCommerce w 2024 roku?

Przed handlem elektronicznym stoją ciekawe wyznawania na 2024 ok. Z jednej strony coraz większą role w eCommerce będzie odgrywała technologia i zastosowanie sztucznej inteligencji, a z drugiej coraz szersza wiedza o ekologii spowoduje, presje na sprzedających aby dążyli do prowadzenia biznesu w sposób społecznie odpowiedzialny. Może to być też rok, wielu szans dla mniejszych biznesów, które dzięki umiejętnemu zastosowaniu narzędzi AI będą mogły skuteczniej konkurować z większymi graczami.

Previous
Previous

Midjourney AI: Rewolucja Wizualna w Marketingu

Next
Next

Leadership - jakie podcasty słuchać, aby wzmacniać przywództwo w biznesie