Live stream shopping - nowa odsłona e-commerce


11 listopada w Chinach, podczas corocznego Dnia Singla, padł kolejny rekord sprzedaży wygenerowany na live streamie. Sprzedano produkty o wartości 6 miliardów dolarów. Według Forbes już w 2020 roku ponad 10% sprzedaży całego e-Commerce w Chinach była dokonywana podczas live stream shoppingu z influencerami. Estymacje na 2021 zakładały 15,2% udziału w całym rynku online. Prognozy dla Europy są równie optymistyczne i mówią, że w 2023 w UK live commerce osiągnie wartość 3,3 miliarda dolarów. Poznaj kanał sprzedaży, który w szybkim tempie odmienia zakupy online.

Co to jest live stream shopping?

Po pierwsze, faktem jest, że zakupy online są już dla nas naturalne. Dalej będą rosnąć, bo stały się codziennością. Na rynku są konsumenci, którzy urodzili się w czasach, kiedy e-Commerce już istniał i nie znają życia, kiedy ten kanał sprzedaży nie był dostępny.

Po drugie, mamy social media, które również są integralną częścią wirtualnego świata i naszego życia. W mediach społecznościowych spędzamy średnio dziennie 1 godzinę i 59 minut (według danych We are Social Poland 2021).

Naturalne stało się, więc połączenie tych dwóch elementów.  Tak właśnie powstał live stream shopping (albo live commerce), czyli zakupy online dokonywane podczas transmisji na żywo prowadzonej przez influencera. Co ważne, podczas takiego streamu komunikacja jest dwustronna, bo również widzowie mają szansę komentować, zadawać pytania, czy wchodzić w interakcje z innymi kupującymi budując lepszy Customer Experience.

Zdjęcie przedstawia dane dotyczące prognozy wzrostu live stream shooping na rynku chinskim.

Żródło: https://www.forbes.com/sites/laurenhallanan/2020/11/16/live-streaming-drives-6-billion-usd-in-sales-during-the-1111-global-shopping-festival/?sh=7f5b74f21e5b

Dlaczego live stream shopping staje się taki popularny?

Kupowanie online jest proste, ale jest pozbawione emocji. Kiedy robimy zakupy online to przebywamy sami ze sobą i z narzędziem, na którym dokonujemy zakupu. Nie mamy kontaktu ze sprzedawcą. Jesteśmy w pokoju, kuchni, w autobusie i nie oddziałują na nas materiały promocyjne marek (chyba, że digitalowe). Dlatego, wbrew pozorom, mimo, że wydaje się, że live commerce to nowość, to tak naprawdę jest do powrót do korzeni i do naturalnej sytuacji, kiedy kupujący i sprzedający są ze sobą razem w jednym miejscu (w przestrzeni online).

Co się sprzedaje w live commerce?

Możliwości live commerce są wciąż niezbadane, nieograniczone i czekają na testy.  To młody kanał, ale szybko przybywa marek, które decydują się z niego korzystać. To szansa również dla małych firm lub biznesów, które posiadają unikatowe produkty. Bariera wejścia jest bardzo niska.

Dynamicznie rozwija się branża beauty. L’Oréal ma już spore doświadczenie i setki przeprowadzonych streamów w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Podobnie jak Estee Lauder, które sprzedaż na żywo prowadzi na stronie brandowej, dzięki czemu zwiększa u siebie ruch. Tutoriale związane z przygotowaniem makijażu cieszyły się zawsze dużą popularnością dlatego nie dziwi, że powstała już nawet specjalna platforma agregująca live streamy różnych promotorów, np. www.newness.com

Również odzież dobrze odnalazła się w live stream shoppingu. Tommy Hilfiger, po sukcesie w Chinach, gdzie na jednych z live’ów zgromadził 14 milionów widzów i wciągu dwóch minut sprzedał 1300 bluz, rozwija ten kanał w Europie i Ameryce Północnej.

Nawet perfumy można sprzedawać podczas transmisji live. Douglas na swoje oficjalnej polskiej stronie ma uruchomiony kalendarz z harmonogramem transmisji na najbliższe dni.

W branży spożywczej z live stream shoppingu korzysta regularnie m.in. Walmart. Świąteczne zakupy podczas 50 minutowej transmisji prowadził Jason Derulo. Pytanie, która marka lub sieć w Polsce zdecyduje się jako pierwsza zaangażować celebrytę do prowadzenia sprzedaży live commerce.

Zdjęcie przedstawia Jasona Derulo prowadzącego live stream shopping dla sieci Walmart.

Źródło: https://www.walmartshoplive.com/shows/walmart-live-x-cyber-deals-sunday

Zalety live stream shoppingu.

To, co jest niewątpliwą zaletą zakupów na żywo to szybkie domykanie zakupu. W klasycznym e-Commerce proces decyzyjny może się przeciągać, a nawet na poszczególnych etapach odbywać w różnych kanałach i na różnych urządzeniach. W live stream shoppingu ten czas jest mocno zawężony i jego celem jest, aby od momentu wywołania potrzeby, do decyzji i zakupu minęło kilkanaście minut. Dodatkowo mamy presję czasu, bo często rabat obowiązuje tylko podczas transmisji lub w krótkim czasie po jej zakończeniu, co może działać skuteczniej niż mechaniki zakupowe, jakie znamy z klasycznych sklepów czy e-Commerce.

No i nie zapominajmy, że ten kanał może i pełni również funkcje marketingową. E-Sport czy Twitch pokazały, że nie wszyscy oglądający są graczami, bo część ludzi traktuje samą transmisję, jako rozrywkę. Dobrze zrobiony live commerce daje szansę markom przejąć narracje i budować społeczności. Może to być też narzędzie do przyciągnięcia i utrzymania ruchu na swoich platformach lub kanałach społecznościowych i oceny efektywności influencerów. Zarówno TikTok, jak i Facebook i Instagram mają już narzędzia do sprzedaży na żywo, więc bariery wejścia są niewielkie.

Live stream shopping w Chinach.

A na koniec, zobaczcie jak live stream shopping robią najlepsi, czyli chiński gigant Alibaba.

Jeśli macie jakieś pytania lub chcielibyście podzielić się z nami swoimi wątpliwościami to zapraszamy do kontaktu.

Previous
Previous

Fenomen Wordle - 10 przykładów udanego Real Time Marketingu

Next
Next

NFT - wielki przełom czy wielka ściema?