12 wskazówek, które ułatwią seniorom korzystanie z Twojej strony


Seniorzy kupują online. Jak wynika z raportu raportu Gemius eCommerce 2021r., aż 65% osób powyżej 50 roku życia kupuje w Internecie. Jeśli Twoje usługi są dedykowane szczególnie osobom starszym przeczytaj jak ułatwić im przebywanie online i uprościć nawigację.

  1. Wielkość tekstu – z racji na częste w tej grupie problemy ze wzrokiem, unikaj małego rozmiaru i nieczytelnego fontu. O ile to możliwe zaleca się czcionki bezszeryfowe o wielkości minimum 14pt.

  2. Kolor tekstu – zadbaj o kontrast, to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie przejrzystości. Skorzystaj z narzędzi, które przetestują czytelność, np. WebAim https://webaim.org/resources/contrastchecker/

  3. Wielkość przycisków – naciskanie niewielkich przycisków na smartfonie jest dla osoby starszej dużym wyzwaniem. Upewnij się, też, że przyciski nie są za blisko siebie.

  4. Język – unikaj żargonu, obcojęzycznych i wysoko technicznych określeń. Tam gdzie to możliwe wyjaśniaj pojęcia i rozwijaj skróty.

  5. Zręczność – pamiętaj o innym sposobie trzymania telefonu przez seniorów (telefon trzymany w jednej ręce i korzystania z ekranu palcem drugiej dłoni). Ogranicz niepotrzebne przyciski. Tam gdzie to możliwe zastąp elementy do przesuwania statycznymi przyciskami.

  6. Czytelność ikon – oprócz stosowania tradycyjnych ikon umieszczaj wszędzie gdzie to możliwe etykiety i opisy. Powszechnie rozumiana przez młodsze osoby symbolika Internetu nie jest jasna dla starszego pokolenia.

  7. Nawigacja – uprość maksymalnie ścieżkę nawigacji. Unikaj wielowątkowego menu i rozbudowanych zadań. Nie wywieraj presji zbyt skomplikowanymi komunikatami.

  8. Klawisz powrotu – pamiętaj, że jeśli osoba starsza nie wie, co zrobić to jest duże ryzyko, że opuści stronę. Pokazuj na każdym etapie przycisk powrotu na poprzednią stronę oraz możliwość przejścia na stronę główną.

  9. Kupony i bilety – jeśli Twoja usługa polega na wysyłce biletu/kuponu mailem to postaraj się wkleić kod w treść maila. Starszym osobom ciężko jest pobrać plik z poczty, a później odnaleźć go w telefonie. Szczególnie, jak dzieje się to w miejscu publicznym.

  10. Video – pamiętaj o dodawaniu napisów odpowiedniej wielkości do treści wideo.

  11. Formularze – ogranicz zbieranie danych, których nie potrzebujesz. Zbyt rozbudowane formularze to koszmarne doświadczenie dla każdego, a co dopiero dla osoby starszej, która będzie je wypełniać dłużej niż młodsi użytkownicy.

  12. Samouczek – O ile młodsi użytkownicy z dużym prawdopodobieństwem anulują instruktaż, o tyle starsi z uwagą zapoznają się z przygotowanymi podpowiedziami o nawigacji.

Najważniejsze: przed wypuszczeniem swojej witryny podeślij ją do kilku znajomych, szczególnie seniorów i zapytaj o feedback. Upewnij się, że zrozumieli oni Twoją ofertę tak jak chciałeś.

Previous
Previous

Jak seniorzy korzystają z Internetu ?

Next
Next

Jedna porażka odbiera Ci motywację na cały dzień? Sprawdź ten trik.