Jak seniorzy korzystają z Internetu ?


Seniorzy to coraz liczniejsza grupa Internautów. Według najnowszego badania Gemius eCommerce w Polsce 28% kupujących w sieci ma ponad 50 lat. Osoby te (również ze względu na ograniczenia zdrowotne) konsumują Internet inaczej niż młodsze pokolenia. Co nas łączy, a co nas dzieli?

1. Smatfon: model dla seniora czy flagowiec ?

Przede wszystkim, wbrew powszechnemu mitowi, seniorzy używają smartfonów. Może nie są to najnowsze modele z ostatnią dostępną aktualizacją IOS czy Androida, ale zasadniczo nie różnią się one istotnie od urządzeń, którymi dysponuje reszta społeczeństwa. Wg danych StatCounter Global Stats (https://gs.statcounter.com/vendor-market-share/mobile/poland) tylko zaledwie 4% wszystkich dostępnych telefonów na polskim rynku jest innych marek niż topowi producenci smartfonów. Seniorzy mają, więc dostęp do nowych technologii i stają się coraz aktywniejsi.

2. Sposób trzymania telefonu

Natomiast z pewnością inny jest sposób trzymania telefonu przez osoby starsze. Dużo częściej posługują się one następującym schematem: trzymają telefon jedną ręka, a nawigują palcem wskazującym drugiej dłoni. Często też osoby starsze trzymują telefon w większej odległości od oczu (charakterystyczna wyciągnięta do przodu ręka) lub też nadmiernie przyglądają się ekranowi. Na to akurat mają wpływ problemy ze wzrokiem, które wraz z wiekiem występują u szerszej ilości populacji (wg Mapy potrzeb zdrowotnych opublikowanej przez Ministra Zdrowia http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2021/69/ u Polaków w najbliższych latach wzrośnie istotność ślepoty i upośledzeń wzroku).

3. Szybkość przeglądania treści

Dużą różnicę można też zauważyć w prędkości przeglądania treści. W przeciwieństwie do młodszych pokoleń: nie ma mowy o szybkim scrollowaniu, chaotycznym klikaniu, natychmiastowym porzucaniu strony, jeśli ładuje się ona za wolno (za wolno, czyli w 3 sekundy). Seniorzy są uważni i cierpliwi. Mają wiele obaw, więc wolą kilkukrotnie przeczytać komunikat niż pochopnie na niego kliknąć.  Nie są jednak ryzykantami, więc jeśli czegoś nie rozumieją to po prostu nie będą klikać dalej. Niska skłonność do podejmowania ryzyka to jeden z głównych powodów, dla którego Twoja ścieżka zakupowa powinna być zaprojektowana z uwzględnieniem charakterystyki poruszania się Baby Boomersów w Internecie.

Seniorzy są obecni w Internecie, ale ich sposób poruszania się w środowisku online jest inny niż młodszych generacji. Patrząc jednak na to jak liczną grupę nabywców stanowią (a ten procent będzie się tylko powiększał) warto nie ignorować ich potrzeb przy projektowaniu ścieżki konsumenckiej. Pamiętaj jednak, aby nie stygmatyzować i nie kierować komunikatu wykluczającego „wyłącznie do osób starszych”.

Previous
Previous

Jak zachęcić seniorów do korzystania z Internetu ?

Next
Next

12 wskazówek, które ułatwią seniorom korzystanie z Twojej strony