Jak zachęcić seniorów do korzystania z Internetu ?


W 2020 roku 22,4% Polaków znalazło się w grupie tzw. poprodukcyjnej, czyli mającej powyżej 60/65 lat. Silver tsunami nadchodzi, a wraz z nią fala seniorów pierwszy raz korzystających z Internetu.  Czy Wasze platformy są gotowe na komunikowanie się z Baby Boomersami, tak aby prawie ¼ Polaków rozumiała Wasz przekaz? Poznaj trzy przykłady inicjatyw pokazujących jak skutecznie komunikować się z tą grupą konsumentów.

Przykład 1:  Kampania „e-Senior w Internecie”, czyli w czym przydatny jest Internet?

We wrześniu 2020 roku Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, uruchomiła kampanie „e-Senior w Internecie”. Jej celem było przybliżenie osobom starszym wirtualnego świata i tego jak bezpiecznie się w nim poruszać. Patronat nad programem objęła lubiana przez seniorów Marta Manowska, która poprowadziła wcześniej, m.in. programy „Rolnik Szuka Żony” czy „Sanatorium Miłości” (targetowane właśnie do seniorów). Wybór takiego ambasadora to dobry pomysł by wzbudzić zaufanie odbiorców.

Kampania była oparta na serii trzech filmów, w którym bohaterowie (znani seniorom seniorzy) opowiadają o swoich pierwszych krokach w Internecie. Przekonują w ten sposób, że ten świat nie jest straszny i jak wiele mogą zyskać dzięki wejściu do wirtualnej przestrzeni. Każdy odcinek ma formę przyjacielskiej rozmowy, uczestnicy wypowiadają się spokojnym tempem, używając zrozumiałego języka.

Pierwszy odcinek dotyczy komunikacji i kontaktu z bliskimi. Pan Władysław w spokojnej rozmowie z prowadzącą opowiada, jak robi zakupy przez Internet, kontaktuje się ze znajomymi, używa komunikatorów, wysyła zdjęcia, płaci rachunki. Prowadząca dba o to, aby każde bardziej skomplikowane pojęcie było szczegółowo wyjaśnione.

Drugi film to rozmowa z Panią Wiesławą na temat szerokiego korzystania z kultury i rozrywki w Internecie. Pani Wiesia opowiada o oglądaniu ulubionych seriali, przeglądaniu prasy online, poszukiwaniu informacji na temat swoich pasji. W tej rozmowie wyjaśniona jest też różnica między korzystaniem z Internetu mobilnego i dostępu wifi.

Trzeci odcinek poświęcony jest dostępowi do urzędów online. Pani Iwona dzieli się tym, jak robi zakupy online, korzysta z bankowości online, wyjaśnia, co to jest profil zaufany.

Oprócz tych trzech odcinków dostępna jest jeszcze seria „e-Senior potrafi”– czyli krótkie filmiki w stylu “help”. One również traktują o zagadnieniach takich jak zakupy w Internecie, kontakt z bliskimi przez Internet ale mają formę narzędziową, pokazującą jak to robić krok po kroku.

Kampanię dopełnia konkurs, (ten jest kierowany nie tylko do seniorów, ale nawet bardziej do rodziny seniora), w którym do wygrania są laptopy. Wszystko w spójny sposób prowadzi do jednego: aktywizacji seniorów w Internecie.

Przykład 2:  Platforma „Cyber Plac”, jak bezpiecznie używać Internetu?

W sektorze prywatnym, też nie brakuje przykładów kampanii budowanych z myślą o starszym pokoleniu. Capegemini uruchomiło platformę edukacyjną Cyber Plac, w ramach której wyodrębniło kategorie „e-Senior” (ale jest też e-Kobieta, czy e-Junior). Jest na niej cykl bezpłatnych szkoleń dla pokolenia Baby Boomersów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę w wirtualnej przestrzeni. Są to bezpłatne obsługi komputera od podstaw, bezpłatna infolinia oraz seria filmików edukacyjnych.  

Odcinki „Wirtualne Okno na Świat” mają formę mini-wykładów z planszami wyjaśniającymi mniej zrozumiałe pojęcia lub pokazujące, co krok po kroku należy zrobić. Tutaj warto wspomnieć, że chociaż intencja pokazania plansz jest bardzo dobra, to jednak użycie małych czcionek lub ciągu słów zapisanych dużymi literami może być problematyczne dla osób starszych, ze słabszym wzrokiem.

Podobnie jak w pierwszym przykładzie prowadzący dbają o to, aby wyjaśniać trudne pojęcia (np. subskrypcja) i poruszać praktyczne tematy np.

Szkoda, że platforma nie zyskała większego wsparcia i szerszego zasięgu.

Przykład 3:  Podręcznik papierowy, jak pokonać obawy przed korzystaniem z Internetu?

Doczekaliśmy się też publikacji książkowej o tematyce przewodnika. W 2018 roku Krzysztof Masłowski wydał książkę, E-senior. Poradnik świadomego użytkownika Internetu, w której zachęca do stawiania pierwszych kroków online. Ponieważ dla seniorów są to początki, więc duży nacisk jest stawiany na rozwiązanie obaw i wątpliwości związanych z tym zupełnie nieznanym światem. W książce stara się wyjaśnić podstawowe pojęcia (np. co to jest przeglądarka), czy pokazać podstawowe funkcjonalności: jak otwierać strony ulubionych gazet, sprawdzać trasy przejazdu, czy informacje o lekach.  https://www.empik.com/e-senior-poradnik-swiadomego-uzytkownika-internetu-maslowski-krzysztof,p1213352289,ksiazka-p

 Podsumowując:

Starzenie się społeczeństwa to fakt. Odsetek seniorów korzystających z Internetu będzie się tylko powiększał.  Jeśli więc w jakikolwiek sposób jesteś obecny online to powinno Ci zależeć na efektywnej komunikacji z każdym użytkownikiem (w tym również z osobą mniej zaawansowaną digitalowo).

Previous
Previous

3 darmowe raporty o polskim rynku e-commerce

Next
Next

Jak seniorzy korzystają z Internetu ?