3 darmowe raporty o polskim rynku e-commerce


Przegląd rynku i znajomość aktualnej sytuacji to kluczowe dane potrzebne do prowadzenia każdej działalności. Żeby podejmować dobre decyzje i identyfikować szanse powinieneś być na bieżąco z trendami. W poszukiwaniu danych o rynku online nie musisz wydawać pieniędzy na specjalistyczne dane. Poniżej polecam trzy aktualne, rzetelne i dostępne darmowe, raporty szczegółowo opisujące aktualną sytuację na rynku e-commerce w Polsce.

1. Absolutna podstawa: Gemius e-commerce w Polsce -> LINK

Gemius Polska wydaje, cykliczny raport przedstawiający kondycję polskiego rynku eCommerce. Raport jest w pełni darmowy i może go pobrać każdy. Z racji na to, że raport jest wydawany, co roku to łatwo można przeanalizować trendy i kierunki zmian. Jest bardzo bogaty w treść (226 stron) i przedstawiony w łatwy i czytelny sposób (zawiera dane, infografiki oraz komentarz z wnioskami).

Jest to kompendium i totalna podstawa wiedzy o polskim rynku sprzedaży online. Ciężko o wypisanie kluczowych zagadnień, bo ten raport zawiera po prostu wszystko, co powinieneś wiedzieć, jeśli jesteś obecny online (i nie tylko, bo warto zapoznać się z rozdziałem o efekcie ROPO i odwróconego ROPO).

W obszernych czternastu rozdziałach opisano zagadnienia od demografii Internautów, urządzeń, na których korzystają z Internetu, wielkości wydatków przez znajomość marek, sieci, serwisów, po preferencje dotyczące sposobu realizacji transakcji, dostaw i czynników decydujących o satysfakcji z zakupu. Nie pominięto też wątków o barierach wejścia i przyczyn, dla których 23% Polaków wciąż nie kupuje online. Jest to też cenne źródło badań o efekcie ROPO (research online purchase offline), czyli ważnego czynnika, którym powinien się zainteresować nawet, jeśli prowadzisz głownie sprzedaż w sklepach stacjonarnych.

Oceniając w całości zawartość raportu E-commerce w Polsce jest to biblia polskiego rynku internetowego i ciężko naprawdę znaleźć bardziej kompleksowy materiał (nawet wśród materiałów płatnych) przedstawiający aktualną sytuację runku online.

2. Zwyczaje zakupowe konsumentów: Blix & Kantar - 2021 FMCG Brands We Shop -> LINK

Jeśli działasz w obszarze zakupów spożywczych lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o segmentacji shopperów to polecam Ci również cykliczny i dość unikalny raport przygotowany przez twórców aplikacji gazetkowej Blix we współpracy z agencją badawczą Kantar. Jest to obszerny materiał (ponad 200 stron) z częścią analityczną oraz komentarzami ekspertów i praktyków (jest tam również mój komentarz 😉. Prezentowany materiał dotyczy zachowań konsumenckich głównie w odniesieniu do zakupów stacjonarnych.

Blix (nie mylić z Blikiem) to największa polska aplikacja agregująca gazetki sieciowe – twórcy na czas zauważyli słabnącą popularność gazetek papierowych i przenieśli tę potrzebę do aplikacji. Korzysta z niej około 3 mln unikalnych użytkowników miesięcznie, którzy w łatwy sposób mogą wyszukiwać najlepsze promocje konkretnych produktów. Z raportu dowiesz się, kto korzysta z aplikacji (przy takiej ilość UU jest to dobra platforma reklamowa, więc wiedza o demografii się przyda), poznasz 7 segmentów kupujących (np. Zakupowi Entuzjaści czy Shopperzy z Przymusu), dowiesz się, czym poszczególne persony charakteryzują się w procesie decyzyjnym i jak do nich kierować swój przekaz. Warto zapoznać się z danymi dotyczącymi częstotliwości i preferencji poszczególnych kategorii i nastawienia do aktualnych trendów rynkowych jak ekologia czy gotowanie w domu. Cenne są też dane pokazujące najczęściej wyszukiwane marki w ramach poszczególnych kategorii.

Zachęcam do zapoznania się z tym raportem, bo prezentuje dość unikatową segmentację konsumencką, którą będziesz mógł wykorzystać, jeśli działasz w obszarze FMCG lub do takich konsumentów chcesz się targetować).

3. Stava o rynku dowozów jedzenia -> LINK

Rynek jedzenia z dostawą jest jednym z najszybciej zmieniających się aktualnie subkanałów szerokiego kanału e-commerce. Deliverka napędza gastronomię, bo jest odpowiedzią na zmieniający się styl życia konsumentów (wszystko z dostawą). Dlatego polecę raport Stavy, firmy świadczącej usługi dowozu dla m.in. gastronomii, bo pozwoli on zrozumieć specyfikę i wymagania tego kanału (zupełnie innej niż zamówienia w lokalu).

Raport Stavy to 40 stronnicowy podręcznik z wieloma cennymi analizami, np. o sposobie zamawiania, średnim czasie dostawy, godzinach i dniach największych obłożeń, najpopularniejszych rodzajach kuchni, znaczeniu ocen, metodach płatności. Znajdziesz tu informacje o średniej cenie za dostawę i wysokości rachunku za zamówienie. Jest to też dobry materiał, który pomoże Ci przy podejmowaniu decyzji czy decydować się na dostawy własne czy korzystać z gotowych rozwiązań jak platformy agregatorskie.

W tym raporcie nie brakuje też szerokiego spojrzenia na nowe trendy w gastronomii, czyli modeli „dark kitchen” czy słusznego zwrócenia uwagi na konieczność wsparcia swojej oferty narzędziami digitalowymi i edukacji w tym zakresie.

Dostawy (nie tylko w gastronomii) to obecnie bardzo szybko rosnący trend, dlatego jeśli chcesz być na bieżąco warto zapoznać się z tym raportem.

Previous
Previous

5 trendów e-commerce na 2022 rok. Czyli na co postawić w biznesie online?

Next
Next

Jak zachęcić seniorów do korzystania z Internetu ?