5 trendów e-commerce na 2022 rok. Czyli na co postawić w biznesie online?


Prowadzenie biznesu w obecnych czasach wymaga nieustannego śledzenia tego co dzieje się z rynkiem i konsumentem. Otoczenie biznesowe zmienia się dzisiaj błyskawicznie a konsumenci bardzo szybko adaptują się do zmian. Zatem i Ty powinieneś wprowadzać aktualizacje do swojej oferty. Przeczytaj o 5 trendach, które moim zdaniem będą ważne w 2022 roku i rozważ, czy któryś z nich (a może więcej niż jeden) jesteś w stanie zastosować w swoim biznesie.

1. Q-commerce i szybkie dostawy

Szczególnie w branży spożywczej, (ale nie tylko, bo usprawnienia logistyczne są silnie wdrażane w całym sektorze E-commerce) obserwowaliśmy w 2021 roku bardzo mocne przyspieszenie. I to dosłownie, bo chodzi o mocno przyspieszony czas dostaw. Na rynku pojawiło się kilku graczy:

  • Jokr,

  • Lisek,

  • Swyft,

  • Glovo - Biek,

  • Żabka Jush,

  • Bolt Market

którzy wprowadzili dostawy zakupów spożywczych w ultra szybkim czasie, bo nawet w 10 minut. Otwiera to zupełnie nowy rozdział w dziedzinie zakupów online, a dokładniej nowe misje zakupowe i nowe potrzeby konsumentów. Pierwsze obserwacje wskazują, że szczególnie chętnie z tej formy zakupów korzystają Millenialsi i Generacja Z. Ci konsumenci są gotowi zapłacić nieco wyższą cenę (lub taką samą cenę jak w sklepie, ale opłacić koszty dostawy), aby jak najszybciej otrzymać to, czego potrzebują w danej chwili. Jest to część tzw. usług „on-demand”, czyli „na żądanie”. Najczęściej motywacją do zakupów w ten sposób jest potrzeba szybkiego uzupełnienia braku, a następnie natychmiastowa konsumpcja, stąd są to zakupy mniejsze, uzupełniające i impulsowe.

Różny jest model współpracy takich podmiotów w zakresie dostaw i magazynowania. Wśród wymienionych start-upów są takie, które działają w modelu dark store (gęsta sieć własnych „sklepów-magazynów”), z których realizowane są bezpośrednie dostawy do konsumentów oraz takie, które współpracują z zewnętrznymi partnerami pozostając w roli agregatora ofert.

Q-commerce to silny trend widoczny na całym świecie. W Europie koncentruje się jak na razie głównie na zakupach spożywczych, ale w innych częściach świata dostarczane są w ten sposób również inne kategorie, np. kwiaty, leki, prezenty. Otwiera to szansę na kreowanie nowych potrzeb i nawyków.

Q-commerce z racji na naprawdę szybkiej dostawy jest dość spektakularną usługą, ale skracanie czasu dostaw we wszystkich segmentach będzie ważnym trendem 2022 roku (i myślę, że również kolejnych lat).

2. Eko trendy, zieloni konsumenci, ochrona środowiska

Dużo się dzieje w obszarze eko-trendów i to na wielu płaszczyznach. Zaczynając od regulacji, przez produkcję , logistykę i trendy zakupowe. Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju będą przybierały na sile, bo mają swoje odzwierciedlenie w trendach konsumenckich. Z badań McKinsey przeprowadzonych w USA wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat 57% konsumentów wprowadziło w swoim życiu zmiany, aby zmniejszyć niekorzystne oddziaływanie na środowisko.

W sprzedaży online też widoczne są prace oraz zapowiedzi kolejnych zmian. Obszarem do usprawnień pozostaje logistyka, zarówno w zakresie transportu jak i opakowań, których w e-commerce używa się naprawdę sporo. Interesującą zapowiedzią jest projekt, który pod koniec 2021 ogłosił prezes InPostu, czyli testy opakowań wielokrotnego użytku prowadzony wspólnie z CCC i Modivo. W krótkim filmie promującym projekt:

Rafał Brzoska zwraca uwagę, że tylko w ostatnim roku w Polsce zostało wysłanych ponad 640 milionów paczek. Liczba ta będzie na pewno rosła, więc pole do usprawnień jest ogromne.

Innym przykładem działań na rzecz środowiska jest Allegro, które zapowiedziało instalacje Zielonych Automatów Paczkowych (m.in zasilanych energią ze źródeł odnawialnych).

Zdjęcie przedstawia allegro one-box zielony automat paczkowy

Źródło: https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/metody-dostawy/poznaj-allegro-one-box-zielone-automaty-paczkowe-WvdAXq3jwso

Duże zmiany zachodzą też w obrębie asortymentu, składników i oferty kierowanej do osób ograniczających i niespożywających mięsa. Mniejsze firmy mogą w tym zakresie uzyskać przewagę konkurencyjną z racji na większą elastyczność, mniejsze wolumeny i krótsze procesy decyzyjne. Przykładem jest np. Qurczak.pl (rośliny kurczak) czy wegesiostry-sklep.pl, będące autorkami produktów, które są roślinną alternatywą do sera.

Przy tym trendzie dodam jeszcze, że obszar edukacji, (chociaż już wiele się w nim dzieje) jest wciąż atrakcyjnym tematem do zagospodarowania. Narzędzia digitalowe dają duże możliwości, aby produkować atrakcyjny i przyciągający lojalnych odbiorców content (podcasty, kanały w social mediach, webinary, pokoje tematyczne do rozmów audio na Twitterze). 

3. Wielokanałowość czyli Multichannel

Nie można powiedzieć, że wielokanałowość jest nowym trendem, ale w trendach nie zawsze chodzi o nowości,  raczej o to, że coś staje się bardziej widoczne lub nabiera większego znaczenia niż dotychczas. Tak właśnie jest z multikanałowością, więc jeśli jeszcze nie stosujesz tego podejścia w praktyce, rozważ to w 2022 roku.

Ponad 6 miliardów ludzi jest użytkownikami smartphonów. Jako ludzie i jako konsumenci jesteśmy obecni w różnych kanałach i często przebywamy w nich równocześnie. Czy komunikat, który kierujesz do swoich użytkowników jest zawsze taki sam, czy różnicujesz go względem kanału?  W multikanałowości chodzi o to, aby zapewnić konsumentowi ten sam poziom doświadczenia, ale kierować do niego komunikat dostosowany do platformy, na której się spotykacie. Chodzi o to, aby konsument czuł, że sposób, w jaki porozumiewasz się z nim jest dostosowany do jego oczekiwań.  W innym celu korzysta się z TikToka, a w innym czyta bloga. Różne mogą być też okoliczności, kiedy korzystamy z tych platform (TikToka będziemy przeglądać raczej wtedy, kiedy będzie możliwość swobodnego puszczenia dźwięku, bloga można czytać w większej ilości sytuacji).

Od czego zacząć pracę nad strategią wielokanałowości ?

  1. Na początku przeanalizuj ile i jakie kanały komunikacji masz otwarte ze swoimi użytkownikami

  2. Zastanów się nad charakterem tych kanałów i czego mogą oczekiwać użytkownicy (rozrywkowe treści na TikToku, informacje o promocjach w newsletterze, lifestylowe komunikaty o marce w social mediach, etc)

  3. Zrewiduj czy stosujesz jeden rodzaj materiałów w tych kanałach czy są dostosowane do platform komunikacji (graficzne, video, copy, główny przekaz, ich charakter)

  4. Zaplanuj, co chcesz osiągnąć i określ plan działania możliwy do realizacji przy zasobach, które posiadasz (lepiej komunikować się w mniejszej ilości kanałów, ale robić to efektywnie)

Grafika przedstawia różne kanały dotracia do konsumenta: aplikację mobilną, stronę www, social media, e-mail oraz punkt stacjonarny.

4. Rozwój narzędzi sprzedażowych na platformach social media

Według danych We are Social Poland 2021 Polacy spędzają dziennie średnio 6 godzin i 26 minut w Internecie. Szacuje się, że na całym świecie ponad 4,5 miliarda ludzi korzysta z platform społecznościowych. Ma to przełożenie na bezpośrednie wydatki i decyzje o zakupach konsumentów. W Polsce świadczy o tym wysoki efekt ROPO (Research Online Purchase Offline) i odwróconego ROPO, który (w zależności od segmentu) dochodzi nawet do blisko 50% (wg raportu Gemius 2021).

Skoro spędzamy tak dużo czasu w social mediach i są tam już obecni reklamodawcy, to naturalnym krokiem jest umożliwienie konsumentom zakupów bezpośrednio na tych platformach i wydłużenie czasu spędzanego w tych aplikacjach zamiast przenoszenia procesu zakupowego i ryzykowania, że zostanie on przerwany, na zewnętrze strony.

W ostatnim czasie właściwie każda z platform social media wprowadziła lub rozwija narzędzia e-commercowe, aby domykać konwersje. Oto kilka przykładów narzędzi, które możesz wykorzystać do wdrożenia sprzedaży na swoich kanałach:

Również TikTok idzię w stronę budowania konwersji. W lecie 2021 ogłosił nawiązanie współpracy z Shopify i rozwój trendu live stream shoppingu. Podobnie jak Youtube, który obserwując trendy azjatyckie, testuje rozwiązania umożliwiające sprzedaż na żywo. Live stream shopping nie jest jeszcze dużym trendem w Polsce, ale bardzo szybko może się nim stać.

Rozwój narzędzi E-commerce na platformach społecznych to dopełnienie strategii omnichannelowej. Nie jest to benefit wyłącznie dla konsumenta, ale również (a może nawet przede wszystkim) dla tego, kto prowadzi biznes. Trend, szybkiego domykania konwersji, będzie się rozwijał.

5. Content Video

Już przed pandemią content video, (czyli nie tylko Youtube, ale też np. Instagram Stories, webinary) stawał się coraz chętniej oglądany. Pandemia, ale również rozwój TikToka tylko wzmacniały ten trend. 2022 rok będzie kolejnym, kiedy konsumpcja treści video będzie rosła. Jednak przy tej ilości dostępnego contentu coraz trudniej jest utrzymać uwagę widzów. Żeby to zrobić warto w 2022r. postawić na trzy elementy:

  • Zaplanowana strategia Video Marketingu – Jak często bywa, lepiej jest skupić się na jednym elemencie, niż robić kilka po łebkach. Wybierz jedną platformę, na której chcesz się skupić i przygotuj na nią strategię. Zaplanuj charakter działań, częstotliwość i cele, które chcesz osiągnąć. Pod tym linkiem możesz zapoznać się z przykładem dobrze zaplanowego procesu planowania video contetu na TikToku.

  • Interaktywne wideo i angażowanie użytkowników – Zaczynając od ankiet, pytań, głosowań i innych prostych funkcji dostępnych w social mediach, poprzez propozycje angażujących treści edukacyjnych, ikonografik, kończąc na webinarach, sesjach Q&A, spotkaniach live. Angażuj swoich widzów i twórz społeczności, aby dłużej i częściej przebywali na Twoich kanałach

  • Krótkie formaty video content Facebook Stories, Instagram Stories, Rolki na Instagramie, TikTok, czyli krótkie formaty video trwające do 3 minut. Warto postawić na krótkie filmiki, ale trzeba pamiętać o charakterystyce takich video. Treść powinna być dynamiczna, maksymalnie efektywna i ciekawa od pierwszej sekundy. Ten format charakteryzuje się dużą łatwością „skipnięcia”.

Podsumowując 2022 rok będzie rokiem angażowania i pogłębiania interakcji z konsumentami. Świat wirtualny jest integralną częścią naszego życia i to się nie zmieni. Jeśli masz pytania lub chciałbyś skonsultować z nami swoje przemyślenia to napisz do nas wiadomość.

Previous
Previous

Lekcja nr 2: klienci, którzy kupują najrzadziej mają największe znaczenie.

Next
Next

3 darmowe raporty o polskim rynku e-commerce