5 podcastów o technologii, digitalu i e-Commerce


Zaletą i jednocześnie wadą współczesnego świata jest to, że pędzi jak szalony. Zaletą, dlatego, że szybki rozwój powoduje ciągły progres. Wadą, dlatego, że trzeba za tymi zmianami nadążyć, bo inaczej łatwo o utratę klientów i nieskuteczną strategię. Na szczęście, współcześnie łatwo jest aktualizować swoją wiedzę. Ja robię to, słuchając podcastów o nowych technologiach i trendach branżowych. Poniżej dzielę się tym, czego słucham i co polecam.

Podcast 1: Technologicznie: Pucek & Kuźniar by Voice House

Muszę szczerze przyznać, że to podcast, z którym jestem chyba od samego początku. Odkryłam go bardzo wcześnie, więc z dumą mogę powiedzieć, że byłam z nimi nim jeszcze było to modne 😉

Dla tych, którzy nie znają podcastu „Technologicznie” krótkie streszczenie. Podcast ma formę rozmowy praktyka z obszarów digital, technologii i e-Commerce – czyli Bartka Pucka oraz prowadzącego własny biznes - Jarka Kuźniara. Każdy odcinek dotyczy jakiejś nowinki technologicznej, marketingowej, e-Commercowej i naprawdę jest dość dobrze omawiany. Uczciwie przyznam, że kilka trendów technologicznych poznałam właśnie dzięki temu podcastowi.

Żeby nie było tak słodko, to jednak przyznaje, że są odcinki, które omijam, bo mniej w nich technologii, a więcej ogólnych treści dotyczących zarządzania. Ale i tak polecam.

Grafika przedstawia logo podcastu Technologicznie.

Źródło: Spotify

Podcast 2: Technicznie rzecz biorąc

W moim prywatnym rankingu ulubionych podcastów (aczkolwiek to się dynamicznie zmienia) wysoko jest też Maciej Kawecki, który prowadzi „Technicznie rzecz biorąc”.

Jeśli chodzi o samą formułę, to trochę przypomina podcast Voice House, czyli rozmowa na tematy nowych technologii. Z tym, że „Technicznie rzecz biorąc” oferuje dużo szersze spojrzenie i dotyczy technologii w wielu obszarach biznesu, nie tylko e-Commerce. To podcast bardziej o start-upach i firmach, które pracują nad wykorzystaniem technologii dla udoskonalenia naszego życia. To też podcast, w którym można posłuchać opinii ekspertów i doświadczeń praktyków i mile się zaskoczyć, że jest w Polsce tak wiele obszarów i dziedzin, które są całkiem zaawansowane, na przykład w stosowaniu sztucznej inteligencji.

Grafika przedstawia logo podcastu Technicznie rzecz biorąc

Źródło: Spotify

Podcast 3: Allegro Tech Podcast

To kolejny technologiczny podcast, ale ten naprawdę jest mocno technologiczny. Wbrew pozorom nie jest to podcast o platformie Allegro, ale bardziej o rozwiązaniach i sposobie pracy zespołu Allegro i wszystkim tym, co dzieję się za kulisami.

To, co jest interesujące to idea, że do każdego odcinka jest zapraszany gość, najczęściej pracownik Allegro, którego celem jest opowiedzieć o tym jak, na co dzień wygląda praca na danym stanowisku, jakie trzeba mieć doświadczenie, jakie są cele danych zespołów. Dużo tu specyficznego, branżowego języka i szczegółów, które nie dla wszystkich będą zrozumiałe. Ale to dość unikatowy content i ciekawa idea, aby tak mocno otworzyć się na zewnętrzne środowisko. Dużo można dowiedzieć się o kulturze organizacyjnej firmie.

Chyba dlatego ten podcast polecam wszystkim, którzy chcieliby pracować dla Allegro (nie brałam udziału w rekrutacji do Allegro, ale myślę, że przed rekrutacją warto ten podcast odsłuchać) oraz studentom, którzy wchodzą na rynek pracy i potrzebują zestawić wiedzę teoretyczną z praktyką.

Grafika przedstawia logo podcastu Allegro Tech

Źródło: Spotify

Podcast 4: Podcast PIE – Polski Instytut Ekonomiczny

Mam wrażenie, że to trochę niedoceniony kanał, ale chyba wiem, dlaczego. Ciężko mi jednoznacznie stwierdzić, jaka jest dominująca tematyka tego podcastu, chociaż słucham go dość regularnie, bo dostarcza wartościowej wiedzy.

Z jednej strony mamy tu treści związane z rozwiązaniami cyfrowymi, które są aktualnie wdrażane w Polsce oraz o prawodawstwie, które ułatwia digitalizację. Z drugiej strony nie brakuje odcinków dotyczących sytuacji za granicą. Dużo jest w tym podcaście statystyk i komentarzy do bieżących wydarzeń. Dlatego podsumowując, wydaje mi się, że wspólnym mianownikiem tych wszystkich tematów jest gospodarska.

Mam świadomość, że nawet ja teraz jakoś szczególnie nie potrafię przedstawić ekscytacji tym podcastem, ale szczerze go polecam, ze względu na jego merytorykę. Prowadzący, który zaprasza specjalistów z danych dziedzin, dba, aby nadać tej rozmowie właściwy dynamizm i zdecydowanie nie jest to nudne.

Grafika przedstawia logo podcastu PIE

Źródło: Spotify

Podcast 5: Ekonomia szczęścia

Teraz coś z innej beczki i w zupełnie innej formie. Piotr Michoń jest autorem podcastu, który dotyczy zarządzania … sobą. I to jest największa zaleta tego podcastu. Są to bardzo krótkie odcinki, około 10 minutowe, które zawierają podpowiedzi przydatne w naszym codziennym życiu.

Ja traktuje ten kanał, jako odskocznie od codziennych tematów, ale też sposób na konkretne problemy, z którymi każdy z nas w swoim życiu (także, albo przede wszystkim biznesowym) się spotyka.

Ekonomia szczęścia to odcinki dokładnie o tym jak ułatwić sobie życie, nie martwić się za dużo, rozumieć, dlaczego ludzie robią tak, a nie inaczej i jak temu zaradzić. Co najważniejsze, zawsze jest jakaś porada, którą łatwo wprowadzić w życie.

Ten podcast jest dla tych, którzy czasami lubią słuchać czegoś, co nie jest biznesem i chcą dowiedzieć się więcej o „człowieku” i o sobie 😉

Grafika przedstawia logo podcastu Ekonomia Szczęścia

Źródło: Spotify

Podsumowanie

Na koniec ogólny komentarz. Myślę, że z podcastami jest jak z muzyką: mamy różne gusta i nie wszystkim podoba się to samo. Ale dobrych podcastów jest naprawdę dużo i jest, w czym wybierać. Więc jeśli macie coś do polecenia to napiszcie proszę maila, czego Wy słuchacie . Odpiszę!

Previous
Previous

9 inspiracji i pomysłów na biznes subskrypcyjny

Next
Next

Nowa strategia w gastronomii - dark kitchen i wirtualne restauracje