9 inspiracji i pomysłów na biznes subskrypcyjny


Sprzedaż subskrypcyjna rozwija się dynamicznie. Firmy decydujące się na ten model są źródłem wielu innowacyjnych pomysłów. Subskrypcja to już nie tylko abonament na filmy, dietę pudełkową, czy audiobooki. Patrząc na dotychczas powstałe koncepty możemy uznać, że w zasadzie wszystko będzie można subskrybować, kwestia tylko, w jaki sposób zostanie zaprojektowany model biznesowy. Poniżej przedstawiam 9 inspirujących przykładów subskrypcji, które w nowy sposób odpowiadają na potrzeby konsumentów lub zmieniają istniejące nawyki.

Model pierwszy: subskrypcja, jako odpowiedź na potrzebę

1. Who Gives a Crap - subskrypcja papieru toaletowego

Kto z nas nie biegł awaryjnie do najbliższego sklepu z nadzieją, że zdąży jeszcze kupić papier toaletowy? Australijski start-up założył, że można zapanować i uniknąć niespodziewanych braków. Po zapisaniu się na subskrypcje regularnie wysyła swoim użytkownikom wybrany rodzaj i zadeklarowaną ilość papieru toaletowego. Dostawy w większości przypadków są za darmo.

Dodatkowo, według deklaracji, znaczna część zysków jest przeznaczana na wsparcie organizacji charytatywnych zajmujących się budowaniem toalet w miejscach bez dostępu do kanalizacji (wciąż 2 miliardy ludzi na świecie nie ma dostępu do toalety).

Grafika przedstawia stronę www firmy oferującej subskrypcję papieru toaletowego

2. The Lauren Look - subskrypcja ubrań

Ralph Lauren jest pierwszą marką na świecie, która zdecydowała się uruchomić wynajem swoich produktów odzieżowych w systemie subskrypcyjnym. Otwiera to zupełnie nowy rozdział w branży fashion, bowiem model nie zakłada posiadania, ale wynajem ubrań.

W praktyce wygląda to tak, że płacąc 125$ miesięcznie, użytkownik otrzymuje dostęp do szerokiej bazy ubrań, wybiera cztery, które otrzymuje darmową przesyłką. Kiedy uzna, że chciałby je wymienić, może je zwrócić i otrzymać kolejne cztery, które wybrał, lub pozostawić i kupić w specjalnej, obniżonej cenie dla klubowiczów. Takich wymian może dokonać nieograniczoną ilość razy.  Przed wysyłką do kolejnego klienta ubrania są czyszczone i odświeżane. Ten model wpasowuje się w trendy ekologiczne zero waste oraz sharing economy.

3. Les Belles - subskrypcja rajstop

Każda kobieta, która chodzi w rajstopach wie, że jest to produkt mający swoją mocno określoną wytrzymałość. Z drugiej strony jeśli mamy sprawdzony model, to chętnie powtarzamy jego zakup. Rajstopy kupujemy w regularny i podobny sposób (rozmiar, lojalność względem modelu i marki). Dokładnie tej potrzebie odpowiedziała francuska prawniczka, która założyła Les Bells. Firma oferuje comiesięczną wysyłkę jednego z czterech pakietów abonamentowych (w środku od jednej do czterech par rajstop).

Grafika przedstawia stronę www firmy oferującej subskrypcję rajstop

Model drugi: subskrypcja na jedzenie

4. MyPanera + Coffee - subskrypcja kawy

Panera Bread to sieć ponad 2000 piekarnio - kawiarni działających w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Została założona 34 lata temu i jest przykładem na to, że model subscrypcyjny może dotyczy także branży gastronomicznej. Ich abonament na kawę zakłada opłatę miesięczną 8.99$ (+ podatek) w ramach, której sieć oferuje „darmową” kawę, herbatę albo kawę mrożoną, co dwie godziny lub gdy spędzamy czas na miejscu w kawiarni, możliwość „darmowej” dolewki. Subskrypcja dotyczy tylko podstawowego rodzaju kawy, ale za to zakłada możliwość dowolnego jej rozmiaru. Biorąc pod uwagę średnią cenę kawy w USA (ok. 2.5 -3.5$) to opłata miesięczna zwraca się dość szybko. Na czym więc zarabiają? Model zakłada budowanie zysku na sprzedaży pieczywa, ciasta, oferty śniadaniowej i lunchowej.

5. Taco Bell - subskrypcja tacos

Na subskrypcje w podobnej konwencji, (chociaż trzeba przyznać, że program był z założenia testem i nie znamy jego rezultatów) zdecydowała się amerykanka marka Taco Bell. W ramach miesięcznego abonamentu, który wynosił miedzy 5-10$ (+podatek) i był dostępny dla użytkowników aplikacji w stanie Arizona, można było codziennie, przez 30 dni, odebrać jedno Taco. Abonenci mieli szeroki wybór i mogli sami komponować swoje taco. Celem programu było poszerzenie bazy lojalnych klientów oraz rozwój kanału digital.

6. Glovo Prime - subskrypcja dostaw jedzenia

Zamówienia jedzenia i zakupów spożywczych stają się coraz popularniejsze i przede wszystkim bardziej dostępne. Ale kto powiedział, że każdorazowo musimy płacić za dostawę (lub polować na promocję z darmową dostawą)? W Glovo Prime możemy korzystać z darmowych dostaw oraz specjalnych ofert z ulubionych restauracji czy sklepów po wykupieniu abonamentu. Jest to dobry sposób na związanie użytkowania z platformą i budowanie trwałego nawyku zamawiania jedzenia czy zakupów spożywczych online. W Polsce w podobnym modelu oprócz Glovo działają również: Everly Plus, Amazon Prime, Allegro Smart, etc.

Model trzeci - subskrypcja tematyczny boxów

7. Oh Baby Boxes – subskrypcja boxów z produktami dla przyszłych mam

To przykład modelu, który rozeznał potrzeby swoich konsumentek (mamy) i rozwija się razem z nimi. Dołączając do platformy użytkowniczki określają planowaną datę porodu i od tej pory, co miesiąc utrzymują boxy - niespodzianki z bezpiecznymi i przydatnymi produktami przygotowującymi do narodzin dziecka i wczesnego macierzyństwa. Po porodzie możliwe jest kontynuowanie subskrypcji i otrzymywanie boxów zgodnych z etapem rozwoju dziecka.

Grafika przedstawia stronę www firmy oferującej subskrybcję produktów dla przyszłych mam

8. GreenUp Box - subskrypcja produktów eko

Greenup to przykład subskrypcji ukierunkowanej na osoby, którym trendy eko są szczególnie bliskie. Wybierając jeden z trzech planów otrzymujemy, co kwartał zestaw 6-9 produktów domowego użytku, które wytworzone są z przyjaznych dla środowiska tworzyw. Nie znajdziemy, więc tam plastiku, bo celem założycieli jest propagowanie postaw, które eliminują plastik z codziennego życia. Dodatkowo na etapie wyboru planu mamy możliwość zdecydować, czy chcemy wersję dla Vegan czy Beegan (osoby, które rezygnują z produktów zwierzęcych za wyjątkiem produktów od owadów, głównie miodu)

9. The House Plant Box - subskrypcja roślin

Pomysł skierowany do osób, które interesują się ogrodnictwem i lubią dbać o kwiaty. Jest to też inspiracja na prezent. House Plan Box to kilkanaście różnorodnych planów abonamentowych, które możemy dobrać w zależności od zainteresowań. Są to wysyłane co miesiąc boxy o konkretnej tematyce związane z pielęgnacją kwiatów: boxy z nasionami, roślinami domowymi, sezonowymi, tylko z gatunku kaktusów, czy np. przyjazne zwierzętom domowym. Różne są też warianty subskrypcji (wielkość opłaty oraz długość jej trwania: 3, 6, 9 miesięcy). Właściciele zapewniają, że rośliny przyjeżdżają w bardzo dobrym stanie oraz dają 30 dniową gwarancję na wypadek, gdyby przy transporcie nastąpiły jednak jakieś uszkodzenia.

Grafika przedstawia baner na stronie www firmy oferującej subskrypcje roślin

Podsumowanie

Gdy myślimy o subskrypcji to najczęściej przychodzą nam do głowy usługi takiej jak Netflix czy Spotify. Okazuje się jednak, że ten model biznesowy można zastosować do wielu nieoczywistych kategorii. Dlatego warto szukać ciekawych nisz i wprowadzić w nich innowacje jaką będzie sprzedaż subsksypcyjna.

Previous
Previous

Lekcja nr 4 - zadbaj by Twoja kampania marketingowa została zauważona

Next
Next

5 podcastów o technologii, digitalu i e-Commerce