Co to jest Metaverse?


Od kilku miesięcy w publikacjach marketingowych dużo słyszy się o Metaversie. Mówi się o tym, że będzie to kolejna era Internetu, że wszyscy się tam przeniesiemy, że będziemy tam spędzać, nawet nie tyle nasz wolny czas, co po prostu nasze życie. Czy tak faktycznie będzie? Czym w ogóle jest Metaversum i czy to prawda, że będzie taki powszechny? W tym artykule przybliżę pojęcie Metaverse i wyjaśnię, z czym przyjdzie nam się zmierzyć 😉?

Popularność słowa Metaverse

Pod koniec 2021 roku zaczęto częściej używać słowa Metaverse, albo też Metaversum, które jest jego synonimem. Widać to na wykresie Google Trends, który przedstawia popularność wyszukiwań danych haseł w Google.

Zainteresowanie tym słowem podskoczyło dokładnie od 29 września 2021 kiedy Mark Zuckerberg na konferencji Facebook Connect ogłosił wizję Metaverse i zakomunikował, że będzie to przyszłość ludzkości. Żeby wzmocnić ten komunikat i pokazać, jak bardzo stawia na Metaverse ogłosił też, że Facebook zmienia nazwę na Meta. I faktycznie od 1 grudnia 2021 Meta raportuje swoje wyniki i funkcjonuje na giełdzie pod skrótem MVRS.

Skoro mamy do czynienia z tak fundamentalną zmianą technologicznego giganta, to możemy mieć prawo sądzić, że faktycznie stoi za tymi deklaracjami poważniejsza zmiana.

Źródło: Google Trends

Co to jest Metaverse?

Metaverse ma być wirtualną rzeczywistością i platformą, w której będziemy łączyć świat realny ze światem cyfrowym. Ma być rozwinięciem obecnej przestrzeni cyfrowej, alternatywnym światem, miejscem gdzie każdy z nas będzie mógł mieć swoje digitalowe życie i będzie występował, jako awatar.

Celem Metaversum jest umożliwienie każdemu z nas prowadzenie równoległego życia w wirtualnym świecie.

Gdzie jest Metaverse?

Granice i definicja Metaverse nie mają limitu. Metaversum nikt jeszcze nie widział, bo technologiczni giganci zaczynają go dopiero tworzyć.  Jesteśmy na początku drogi.

Do przestrzeni trójwymiarowej będziemy prawdopodobnie przenosić nasz świat prywatny jak i służbowy, będą w nim obecni inni ludzie, miejsca i marki. W Metaversum będziemy chodzić na uczelnie, do pracy, spotykać się ze znajomymi, jeździć na wakacje, po prostu przeniesiemy tam nasze życie. Jeśli pamiętacie grę Second Life to, niektórzy mówią, ze Metaverse będzie jej rozwinięciem, tyle że na gigantyczną i ogólnoświatową skalę.

Na razie trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że jest to gdybanie, bo takiego Metaversum jeszcze nie ma. Ostatecznie to, w jaką stronę pójdzie jego rozwój jest niewiadomą, ale i jednocześnie ekscytującą perspektywą. Jeśli założenia się sprawdzą to faktycznie czeka nas kolejna rewolucja cyfrowa.

Jak szybko powstanie Metaverse?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć jak szybko powstanie Metaverse. Niektórzy mówią, że w zasadzie Metaversum, chociaż w bardzo podstawowej formie, to jednak już istnieje. Określają oni w ten sposób dość proste interakcje, do których obecnie dochodzi w przestrzeni wirtualnej, czyli np. calle. Osobiście, myślę, że nie o to chodzi. Na pewno są to działania, które przybliżają nas do spędzania jak najwięcej czasu w Internecie, ale jednak nie jest to ta szumnie zapowiadana rewolucja. Różnice zdań na temat daty powstania Metaverse mają też Mark Zuckenberg i Bill Gates.

Mark Zuckenberg i Bill Gates o Metaverse

Mark Zuckenberg zapowiada, że aby stworzyć niezbędną, ale podstawową infrastrukturę, aby Metaverse stał się mainstreamowy minie od 5 do 10 lat. Ten czas jest niezbędny aby przygotować trójwymiarowy świat również od strony wymagań technicznych.

Inne spojrzenie prezentuje Bill Gates, który zapowiada, że w ciągu 2-3 lat większość wirtualnych spotkań, które dzisiaj prowadzimy za pomocą zwykłych kamer 2D, będzie realizowana w Metaversie, czyli w jego rozumieniu w przestrzeni 3D, gdzie będziemy reprezentowani awatarami.

Żeby tak się stało potrzebne są kamery, które będą w stanie przedstawiać nas, jako animowany awatar. Bill Gates twierdzi, że Microsoft pracuje już nad takimi rozwiązaniami i nie jest zresztą jedyną firmą, która rozwija awatary 3D. Może więc za 2-3 lata czeka nas zupełnie inne doświadczenie na służbowym callu.

Jedna droga nie wyklucza drugiej, a nawet bardzo się one uzupełniają. Najprawdopodobniej, więc wraz z postępem technologicznym będziemy stopniowo przenosić się do Metaversum.

Mark Zuckerberg przedstawia wizję Metaverse

Jak zacząć rozwijać Metaversum?

Wyzwań i obszarów, które trzeba dostosować do wdrożenia Metaverse jest sporo. Ale podobnie jest z rozwojem każdej technologii. Podobnie było z ekspansją smartfonów i Internetu mobilnego. Zaczynaliśmy przecież od modemów 😉. Co więc jest krytycznymi czynnikami, żeby postawić Metaversum?

  • Dostępność sprzętu – na dzisiaj jest to fundamentalna bariera wejścia. Żeby w pełni używać Metaverse będzie trzeba mieć specjalistyczny (i zapewne nie tani) harware, czyli okulary VR, specjalistyczne gogle, rękawice haptyczne, etc. Z jednej strony jest to duży problem, z drugiej strony jest to szansa na wywołanie popytu, podobnego do tego, jaki został wywołany na używanie smartfonów, których przecież też kiedyś nie mieliśmy.

  • Szybka i stała infrastruktura – należy się spodziewać zapotrzebowania na gigantyczne moce obliczeniowe, których do tej nie potrzebowaliśmy aż w takiej skali. Metaverse będzie wymagał mnogości działających i zsynchronizowanych ze sobą w tym samym czasie na całym świecie algorytmów.

  • Globalna integracja platform – idealna wizja Metaverse zakłada, miliony przenikających się ze sobą non stop równoległych, wirtualnych światów. A to oznacza, że Metaversy tworzone dzisiaj osobno przez technologicznych gigantów (np. Metaverse Microsoft i Metaverse Facebook) powinny być ze sobą w pełni zintegrowane i połączone. Stale połączone. Chodzi o to, aby stworzyć jeden wielki Metaverse, w którym wybory, decyzje i zakupy użytkownika będą zawsze częścią jego historii.

  • Waluta zakupowa – Skoro Metaversum będzie alternatywnym światem, to będzie to również miejsce na zakupy i przestrzeń dla marek. A to oznacza potrzebę stworzenia systemu walutowego właściwego dla trójwymiarowego świata. Możliwe, że taką walutą będą tokeny nft.

Marki w Metaverse

O markach w Metaversum napisze osobny artykuł, bo robi się naprawdę ciekawie. Jako jedna z pierwszych branż, która zainteresowała się alternatywnym światem jest fashion. Jest już kilka firm (nie chce spilerować), które przygotowały dedykowane produkty, a nawet linie do Metaverse.

Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie nft i fakt, że Gen Z potrafi docenić bardziej dobra wirtualne niż fizyczne, a możliwość wyróżnienia się jest dla nich bardzo ważna, zakupy w Metaverse będą prawdopodobnie głębszym doświadczeniem aniżeli prosty zakup za kryptowalutę.

Previous
Previous

Lekcja nr 6: Powiedz mniej, a klienci lepiej to zapamiętają

Next
Next

Lekcja nr 5: Tylko 16% reklam jest poprawnie zapamiętywanych i przypisywanych do marki.