Jak płacą Polacy, czyli rekomendowane formy płatności dla e-Commerce


Wg raportu Blue Media z 2021 roku 50% osób kupujących online zdarzyła się sytuacja, że zrezygnowali z zakupów, ponieważ nie znalazło preferowanej przez siebie formy płatności. Biorąc pod uwagę, że o formie płatności dowiadujmy się na ogół na końcu zakupów, kiedy produkty mamy już w koszyku, to pokazuje jak ważnym elementem e-Commerce jest sposób zapłaty. Poniżej przeczytasz, które formy płatności powinieneś mieć w swoim sklepie online, aby rezygnacji z zakupu było jak najmniej.

Polacy płacą szybkimi przelewami i Blikiem

Przeanalizowałam trzy raporty dotyczące płatności online:

  • Gemius eCommerce w Polsce 2021,

  • Finanse w Polaków w czasach pandemii,

  • Badanie agencji badawczej SW Research na zlecenie Tpay,

Z wszystkich tych badań jasno wynika, że Polacy najbardziej preferują płacić szybkim przelewem (np. Przelewy24, PayU) oraz Blikiem. Różne są procenty wskazań w tych raportach, ale te dwa zawsze zdecydowanie prowadzą.  Zarówno na pytanie o ulubioną metodę płacenia, jak i to, z której metody faktycznie korzystają kupujący, te dwie formy są najczęściej wymieniane. Głównym powodem jest wygoda, szybkość i łatwość płacenia w ten sposób.

Nie mając przynajmniej jednej z tych metod (a najlepiej jest mieć obie) nie ma, co liczyć na wysoki wskaźnik konwersji. Szczególnie kierując się do młodszych generacji te dwie formy płatności są obligatoryjne.

Przelew tradycyjny oraz płatność kartą płatniczą

Na dalszych dwóch miejscach mamy samodzielnie robiony, tradycyjny przelew bankowy oraz płatność kartą płatniczą. Obie formy tracą na popularności na rzecz przelewów i Blika, ale warto odnotować, że karta płatnicza spada wolniej. Jest to spójne z odpowiedziami respondentów na pytanie, co decyduje, że wybierają taką, a nie inną formę płatności. Najczęstszymi determinantami metody płatności są wygoda, szybkość i łatwość, czyli cechy, które można przytoczyć karcie płatniczej.

Płatność za pobraniem i gotówki

Chociaż coraz mniej, to jednak wciąż są konsumenci, którzy preferują płatność za pobraniem. Finalnie taka płatność odbywa się przy kurierze i ma formę najczęściej gotówki, płatności kartą lub Blikiem. Za tymi metodami przemawia bezpieczeństwo zakupu, które również jest wskazywane, jako ważny element transakcji.

Grafika przedstawia powody wyboru ulubionej formy płatności

BNPL (Buy Now, Pay Later), czyli płatności odroczone

Mimo, że płatności odroczone, zwane też BNPL (Buy Now Pay Later) nie są jeszcze bardzo popularne w Polsce to jednak widocznie zyskują na znaczeniu. Ta forma nie jest jeszcze powszechnie dostępna, więc naturalna jest jego mniejsza popularność. Na pewno jednak BNPL może być stosowane zarówno do klientów indywidualnych jak i biznesowych, co może być atutem, jeśli kierujemy ofertę do B2B. Dla konsumentów indywidualnych najczęściej liczba dni bezkosztowego odroczenia płatności to 30. Dla klientów biznesowych jest to zazwyczaj krótszy okres.

Na rynku dostępnych jest już kilku operatorów płatności odroczonych. Wskazuje się, że determinantą rozwoju tej metody może być jej większa popularyzacja przez któregoś z większych graczy e-Commerce (np. marketplace). Allegro Pay uruchomiło pilotaż tej usługi w 2021 roku z dużym sukcesem, więc możliwy jest jej dalszy rozwój.

Jeśli interesuje Cię temat BNPL to polecam dość obszerny raport Cashless, w którym przeczytasz m.in. o obiecujących prognozach rozwoju dla tej formy płatności.

Jak Polacy nie płacą?

Na koniec jeszcze słowo o metodach, które nie są zbyt popularne i nic nie wskazuje, że ta sytuacja się zmieni, więc warto rozważyć czy w ogóle są potrzebę w Twoim sklepie online. Chodzi o płatności SMSem i kodem QR. Tę formę zapłaty, wg badania Gemius wybiera 5% – 6% kupujących. 

Jeśli masz pytania lub chciałbyś coś skonsultować to zapraszam do kontaktu.

Previous
Previous

Nowy raport e-Commerce od Stavy o rynku dowozów jedzenia w Polsce

Next
Next

Jak zarabiać na subskrypcji - przewodnik krok po kroku.